همشهری آنلاین: تقاضای پناهندگی پناهجویان بزهکار در پارلمان دانمارک رد شد. جزیره غیرمسکونی لیندهوم واقع در دریای بالتیک قرار است اقامتگاه پناهجویان بزهکار باشد

دانمارک پناهجویان بزهکار را به یک جزیره دور افتاده منتقل می‌کند

پارلمان دانمارک پنجشنبه ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) بودجه سال آینده را که در آن برنامه اسکان پناهجویان بزهکار گنجانده شده بود تصویب کرد.

برنامه اسکان پناهجویان بزهکار در یک جزیره دورافتاده مورد انتقاد بسیاری از افراد و گروه‌ها از جمله رییس شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل قرار گرفته است.برخی این برنامه را نشانی از افزایش سیاست‌های ضدمهاجرتی در دانمارک می دانند.

جزیره غیرمسکونی لیندهوم واقع در دریای بالتیک قرار است اقامتگاه پناهجویان بزهکار باشد. این جزیره سه هکتاری پیش از این به عنوان آزمایشگاهی برای انجام تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان دانشگاه‌های دانمارک در زمینه انواع ویروس‌ها و بیمارهای گوناگون چون آنفولانزای خوکی استفاده می‌شد. یکی از قایق‌هایی که به عنوان وسیله نقلیه برای رفت و آمد به این جزیره استفاده می شود «ویروس» نام دارد.

تقاضای پناهندگی این پناهجویان بزهکار رد شده است اما چون در صورت بازگشت به کشورشان ممکن است مورد شکنجه و اعدام قرار گیرند، به کشورهای خود فرستاده نمی شوند.

دولت دانمارک قصد دارد ۱۰۰ نفر از این پناهجویان بزهکار را بعد از ساخت اقامتگاه به این جزیره منتقل کند.

وزیر اقتصاد دانمارک، کریستین یانسن، با توضیح اینکه اقامتگاه ساخته شده در جزیره لیندهوم یک زندان نیست گفت: «پناهجویان اجازه خواهند داشت سوار قایق شده و به خاک اصلی دانمارک بیایند اما برخی از این پناهجویان که تحت نظارت هستند، حتما باید شب به جزیره بازگردند.»

آقای یانسن با اشاره به شبه جزیره بودن دانمارک گفت: «بسیاری از شهروندان دانمارک در جزایر زندگی می‌کنند و هیچ کدام احساس نمی‌کنند حقی از آنها ضایع شده است.»

کد خبر 426020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

دیدگاه خوانندگان