مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: اکیپ واحد سیار تست کنار جاده‌ایی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به همراه پلیس از ابتدا مهر ماه نسبت به کنترل وضعیت آلایندگی ۲۱۳۰ دستگاه خودرو سنگین در سطح شهر اقدام کرده که معاینه فنی ۴۳۴ دستگاه ابطال شد.

معاينه فني

به گزارش ایسنا، در تست کنار جاده‌ایی انجام شده بر ۲۱۳۰ دستگاه خودروی سنگین، ۸۵ درصد دارای معاینه فنی و ۱۵ درصد از آن فاقد معاینه فنی بوده است که پس از بررسی مجدد وضعیت آلایندگی خودروها معاینه فنی ۴۳۴ دستگاه خودرو به علت مردودی در آزمون آلایندگی ابطال و در مجموع ۷۳۳ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا مردودی در تست آلایندگی جریمه و اعمال قانون شده‌اند.

گفتنی است، با توجه به اهمیت تاثیر آلایندگی خودروهای سنگین در تشدید آلودگی هوا و بالا بودن عمر میانگین خودروهای سنگین و به طبع عدم ناپایداری این خودروها در حفظ شرایط استانداردهای تعیین شده از لحاظ تولید آلایندگی موجب شد که ستاد معاینه فنی نسبت به پایش مستمر و کنترل مضاعف این خودروها در شهر تهران چاره اندیشی کرده و با الگوبرداری از سایر کشورهایی که در زمینه کنترل آلودگی هوا موفق بوده‌اند نسبت به تشکیل اکیپی فنی با تجهیزات مورد نیاز تست آلایندگی به همراه عوامل اجرایی پلیس اقدام کند. در این طرح که یک ماه پیش از شروع مرحله دوم طرح کاهش از ابتدا مهرماه آغاز شده شهروندان وگزارش‌های مردمی به عنوان مهم‌ترین بخش در شیوه کنترل خودروهای سنگین در حال تردد در شهر در نظرگرفته شده و به نحوی از مشارکت مردم در جهت کنترل و پایش خودروها استفاده شده است.

شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده خودروهای سنگین دودزا، وضعیت خودرو را با تماس با سامانه ۱۸۸۸ گزارش دهند و این واحد به همراه پلیس بلافاصله نسبت به توقف خودرو و بررسی وضعیت آلایندگی اقدام خواهد کرد.

تاکنون بالغ بر ۹۰ گزارش از سوی شهروندان به این سامانه اعلام شده که حتی دو مورد از آن منجر به فک پلاک و اعزام به تعمیرگاه شده است.

بنابر تمهیدات انجام شده توسط ستاد معاینه فنی در خصوص افزایش ظرفیت کاری مراکز، میزان مراجعات به مراکز در شرایط عادی بوده و شهروندان می‌توانند در کمتر از یک ساعت نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند.

براساس گزارش روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، در حال حاضر ۱۳ مرکز معاینه فنی ثابت دارای ۴۰ خط و سه واحد سیار تک خطه معاینه فنی در حال فعالیت و ارائه خدمات به شهروندان است و در چند روز آتی دو مرکز معاینه فنی ثابت دو خطه و دو واحد سیار تک خطه به این تعداد مراکز رسماً اضافه خواهد شد.

کد خبر 425525

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha