همشهری آنلاین: وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در یکصد و هفتاد و پنجمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تهران را به مقصد وین اتریش ترک کرد.

بيژن زنگنه وزير نفت

به گزارش ایرنا، یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک پنجشنبه (پانزدهم آذرماه) در مقر دائمی این سازمان در وین برگزار می‌شود.

به نوشته تارنمای وزارت نفت، کاهش تولید حداقل یک میلیون بشکه‌ای نفت، موضوعی است که برخی اعضای این سازمان در این جلسه آن را پیگیری می‌کنند.

پیش از این، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست سی ام نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ۱۳۹۵) تصمیم گرفتند میزان تولید خود را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند و به سطح ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.

۱۰ روز پس از نشست وزیران نفت و انرژی اوپک، تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک در وین گرد هم آمدند و بر سر کاهش حدود ۶۰۰ هزار بشکه‌ای از سوی ۱۰ کشور غیر عضو اوپک نیز توافق کردند که در این میان می‌توان به تعهد کاهش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای روسیه اشاره کرد.

توافق کشورهای عضو و غیر عضو اوپک از ژانویه ۲۰۱۷ اجرایی و سپس در نشست‌های بعدی (۱۷۲ تا ۱۷۴) تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شد.

در نشست یکصد و هفتاد و چهارم، با توجه به اینکه میزان پایبندی برخی کشورها از ۱۰۰ درصد فراتر رفت، اعضا اجماع کردند این میزان را به ۱۰۰ درصد برسانند.

در بیانیه آن نشست آمد: «با توجه به این که اعضای اوپک بیش از سطح مورد نیاز نسبت به میزان کاهش تعهد شده پایبندی داشته‌اند و مازاد پایبندی در ماه مه به ۱۵۲ درصد رسیده است، اجلاس یکصد و هفتاد و چهارم اوپک تصمیم گرفت کشورهای عضو این سازمان تلاش خود را برای رسیدن به سقف پایبندی ۱۰۰ درصد برای ۱۲ عضو از یکم ژوئیه تا پایان دوره قطعنامه یادشده به کار گیرند و کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک، تولید را رصد کند و به رئیس کنفرانس گزارش کند.»

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پس از نشست یکصد و هفتاد و چهارم اوپک در چند نامه به دبیرکل و رئیس دوره‌ای اوپک نسبت به برداشت اشتباه از بیانیه اوپک تذکر داده و تاکید کرد تصمیم این نشست، مجوزی برای افزایش و بازتوزیع تولید نیست.

زنگنه پانزدهم آبان‌ماه در نامه‌ای به «محمد سانوسی بارکیندو» دبیرکل اوپک، اعلام کرد: متاسفانه در ماه‌های گذشته عملکرد کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک- غیر اوپک (JMMC) و کمیته فنی مشترک (JTC) بر مبنای تفسیر غلط از تصمیم‌های کنفرانس اوپک بوده است.

وی درخواست کرد موضوع تهیه و تدوین شرح وظایف و اختیارات برای این کمیته ها شامل عضویت، ماموریت، ریاست، مسئولیت‌ها و اختیارات به عنوان یک بند جداگانه در دستور کار نشست یکصد و هفتاد و پنجم وزیران نفت و انرژی اوپک (ششم دسامبر ۲۰۱۸ میلادی) قرار گیرد.

«حسین کاظم‌پور اردبیلی» ‌ نماینده ایران در هیات عامل اوپک، دیروز (سه شنبه) درباره نشست آتی گفت: این نشست با مسائل متعددی که در انتهای سال میلادی با آن روبرو شده‌ایم، همزمان شده است که از جمله می‌توان به خروج غیرمترقبه قطر از اوپک اشاره کرد.

وی افزود: در واقع این کشور (قطر) مانند برخی اعضا از یکه‌تازی و بدون تعهد بودن «کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک - غیر اوپک» (JMMC) ناراحت است، زیرا آنها موظف بودند هر نوع تغییر در تولید را با اطلاع و اجماع اعضای اوپک و احتمالا با هماهنگی میان اعضای غیراوپک اعمال کنند.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک گفت: در ماه‌های گذشته بویژه از ماه مه (اردیبهشت- خرداد)، «کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک - غیر اوپک» با افزایش تولید برخی کشورها که توان تولید نفت بیشتری داشتند موافقت کرده است.

وی تاکید کرد این مساله بدون اینکه موافقت سایر اعضای اوپک جلب شود صورت گرفت و سبب بروز اعتراض‌هایی شد و حتی دفتر حقوقی اوپک اعلام کرد این اقدام‌ها نقض قطعنامه‌های قبلی اوپک است؛ با این حال این روند (افزایش تولید) به دلیل انگیزه‌های سیاسی، انگیزه‌های اقتصادی و کسب سهم بیشتر از بازار ادامه یافت.

کد خبر 424630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

دیدگاه خوانندگان