همشهری آنلاین: مقامات قطری اعلام کردند که دوحه از یک ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی از اوپک خارج می‌شود. مفهوم این اتفاق چیست؟

اوپک
- درشرایطی که در سایه فرمانبرداری محض سعودی از امریکا این روزها تنها نامی از اوپک باقی مانده است، قطر اعلام کرد به شکلی رسمی از این مجموعه خارج خواهد شد و تاریخ این خروج را اول سال اینده میلادی اعلام کرد. این تصمیم قطر یعنی انکه دوحه کمر همت بسته است تا در جنگی اقتصادی و البته کاملا جدی با عربستان حاضر شود

-اعلام تصمیم قطر به خروج از اوپک نه تنها به معنای اعلام رسمی مرگ این نهاد اقتصادی است بلکه در واقع از میزان تاثیر گذاری سعودی و هم پیمانانش در منطقه بر مساله انرژی  بنحوی چشمگیری  خواهد کاست.

- با خروج رسمی قطر از اوپک در واقع یکی از ماموریت‌های آمریکایی بن سلمان پایان خواهد یافت.چند روز پیش ترامپ ضمن تشکر از بن سلمان در پایین آوردن قیمت نفت به او مجددا دستور داد قیمت نفت را از این مقدار هم پایین تر بیاید. بنابر آنچه گذشت روشن می‌شود که با خروج قطر از اوپک یکی از دوپایه ستون "اهمیت بن سلمان" برای ترامپ فروخواهد ریخت و پس از آن این سوال باقی می‌ماند که آیا ترامپ همچنان با تکیه برستون باقی مانده یعنی "فروش سلاح" به بن سلمان چقدرحاضر خواهد بود برای حمایت از سلطنت اتی ولیعهد جوان سرمایه گذاری کند؟

کد خبر 424420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

دیدگاه خوانندگان