همشهری آنلاین: رای ثبت نام کارت سوخت از ورود به سایت‌ها و نرم افزارهای جعلی خودداری کرده و از پرداخت پول و افشای رمز بانکی پرهیز کنید.

هشدار اينترنتي

زیبا اسماعیلی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در گفت وگو با ایرنا، گفت: برای ثبت نام کارت سوخت از ورود به سایت‌ها و نرم افزارهای جعلی خودداری کرده و از پرداخت پول و افشای رمز بانکی پرهیز شود. وی افزود: روند ثبت نام کارت سوخت طبق برنامه زمان بندی در حال انجام بوده و تاکنون هیچ مشکل فنی رخ نداده است.

بنا بر این روند، مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت طبق جدول زمانبندی تا ۲۴ آذر مهلت دارند از طریق دفاتر پلیس+۱۰، سامانه اینترنتی، نرم افزار خدمات دولت همراه و وارد کردن کد دستوری #۴* در گوشی تلفن همراه به صورت رایگان نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

  • مراقب نرم افزارهای جعلی ثبت نام کارت سوخت باشید

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی درباره تبلیغ نرم افزارهای موبایلی (اپلیکیشن) جعلی برای ثبت نام کارت سوخت، گفت: برای ثبت نام کارت سوخت، فقط نرم افزار موبایلی خدمات دولت همراه است که از چهار منبع اعلام شده می توان دانلود کرد.

اسماعیلی ادامه داد: ثبت نام از طریق نرم افزار خدمات دولت همراه با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و نفت در حال انجام است.
پس از آغاز ثبت نام کارت سوخت اعلام شد نسخه‌های Android و IOS نرم افزار خدمات دولت همراه از چهار منبع قابل دریافت است:
۱- سامانه خدمات دولت همراه (mob.gov.ir)
۲- ایران اپس(iranapps.ir)
۳- کافه بازار (cafebazaar.ir)
۴- اپ استور (appstore.ir)
پس از تبلیغ و سوءاستفاده گسترده در شبکه‌های اجتماعی، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای کشور نیز اعلام کرد: در پی آغاز ثبت‌نام کارت سوخت بانکی در سامانه خدمات دولت همراه و انتشار برنامه نرم افزاری موبایلی (اپلیکیشن) مربوطه، نسخه‌های جعلی متعددی از این برنامه با تبلیغات گسترده در کانال‌های تلگرامی و سایر شبکه‌های اجتماعی توسط سودجویان منتشر شده است.
امکان آلوده‌سازی تلفن همراه کاربر و انواع سوءاستفاده از اطلاعات وی توسط این برنامه های جعلی وجود دارد؛ بنابراین توصیه می‌ شود کاربران از دریافت و نصب نرم افزار خدمات دولت همراه از هرگونه منبع ناشناس خودداری کنند.

  • وارد سایت ها نامعتبر نشوید

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی با هشدار نسبت به فعالیت سایت‌های اینترنتی جعلی نیز گفت: سایت معتبر برای ثبت نام کارت سوخت فقط www.mob.gov.ir است بنابراین در زمان ثبت نام به آدرس سایت توجه شود.
این سایت اینترنتی به طرح دولت همراه تعلق دارد که خدمات مربوط به ثبت نام کارت سوخت را انجام می‌دهد.

  •  برای ثبت نام اینترنتی کارت سوخت، نباید پولی پرداخت شود

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی درباره دریافت پول در زمان ثبت نام نیز گفت: ثبت نام کارت سوخت از طریق نرم افزار و سایت اینترنتی، رایگان است و هیچ وجهی دریافت نمی‌شود.
اسماعیلی افزود: البته دفاتر پلیس+۱۰ براساس تعرفه‌های تعریف شده خود، در زمان ثبت نام وجهی را دریافت می‌کنند اما در سایر شیوه‌های ثبت نام، هیچ مبلغی نباید دریافت شود.

  • دریافت پول‌های غیرمتعارف در کافی نت‌ها

اسماعیلی ادامه داد: در روزهای اخیر اخباری از برخی کافی نت‌ها مبنی بر دریافت پول‌های غیرمتعارف برای ثبت نام کارت سوخت مالکان خودرو منتشر شده که مراجع ذیصلاح باید با آنها برخورد کنند.
کافی نت‌ها برای انجام خدمات به مراجعان می‌توانند طبق تعرفه‌ها، وجهی را دریافت کنند اما در روزهای اخیر شماری از این کافی نت‌ها به علت ناآگاهی شهروندان در زمان ثبت نام کارت سوخت، مبالغ اضافی را از آنها طلب کرده‌اند.

  • نیازی به اعلام رمز کارت بانکی نیست

سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی درباره افشای رمز کارت بانکی نیز گفت: مالکان خودرو در زمان ثبت نام اینترنتی یا مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰، رمز کارت بانکی خود را در اختیار هیچ فردی قرار ندهند.

وی اضافه کرد: روند ثبت نام به گونه‌ای طراحی شده که مالکان خودرو باید شماره سیم کارتی که به نام خودشان است را ثبت کنند که از طریق آن به سامانه بانک مرکزی متصل شده و شماره کارت‌های بانکی مالک خودرو مشخص می‌شود تا وی اقدام به انتخاب یکی از کارت‌ها کند؛ بنابراین هیچ نیازی با رمز کارت بانکی در مراحل ثبت نام نیست.

کد خبر 423920

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha