همشهری آنلاین: دادگاه مانیل بیوه دیکتاتور سابق فیلیپین را در هفت مورد فساد مالی گناهکار شناخت و برای او حکم زندان صادر کرد.

ایملدا مارکوس، بیوه دیکتاتور سابق فیلیپین

به گزارش دویچه وله، طبق برآوردها خانواده مارکوس مبلغ ۱۰ میلیارد دلار را به طور غیرقانونی اندوخته است.

مجموعه لباس‌ها و کفش‌های عجیب و غریب ایملدا مارکوس، بیوه دیکتاتور فیلیپین، فریاد فقرا را در فیلیپین بلند کرده است. دیکتاتور فیلیپین و همسرش ثروت هنگفتی جمع‌آوری کرده‌اند که در حساب آنها در بانک‌های سوئیس نگهداری می‌شود.

حال دادگاهی در فیلیپین ایملدا مارکوس، بانوی اول سابق فیلیپین را به دلیل فساد مالی و برداشتن غیرقانونی میلیون‌ها دلار از حساب دولت گناهکار شناخته است.  دادگاه برای ایملدا مارکوس در هفت مورد، هر بار بین ۶ تا ۱۱ سال زندان، حکم صادر کرد. هم‌زمان با صدور این حکم دستور بازداشت بیوه مارکوس هم صادر شد.

ایملدا مارکوس عضو پارلمان فیلیپین است و خود در دادگاه حضور نداشت.

دادگاه به او ۳۰ روز مهلت داده است تا به حکم دادگاه اعتراض و اقدام کند. او می‌تواند با پرداخت وثیقه نیز آزاد باشد.

بیوه مارکوس ۸۹ سال دارد. قاضی دادگاه بر این باور است که بیوه مارکوس به همراه همسر درگذشته‌ی خود حداقل ۲۰۰ میلیون دلار به صورت غیرقانونی در حساب‌های خود در بانک‌های سوئیس گذاشته‌اند. آنها به کمک موسسه‌ای که در سوئیس ایجاد کردند موفق شدند از این پول برای انباشتن بیشتر ثروت خود استفاده کنند.

مارکوس و بیوه او توانستند با بازکردن حساب‌هایی با نام جعلی میلیون‌ها دلار از ثروت کشور را حیف و میل کنند.

ایملدا مارکوس بیش از سه هزار جفت کفش و جواهرآلات به ارزش ۲۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

در مجموع ثروت خانواده فردیناند مارکوس دیکتاتور سابق فیلیپین، و بیوه‌اش، ایملدا مارکوس، حدود ۱۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. دولت فیلیپین تاکنون موفق شده فقط بخش کوچکی از این ثروت را کشف و ضبط کند.

فردیناند مارکوس از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۶ میلادی در فیلیپین حکومت کرد. در دوره ریاست جمهوری او هزاران فیلیپینی مفقود، شکنجه و قتل عام شدند.

رژیم دیکتاتوری مارکوس در سال ۱۹۹۶ با اعتراض و قیام مردم سرنگون شد.

مارکوس پس از سرنگونی دولتش با خانواده خود به آمریکا فرار کرد و سرانجام در جزیره هونولولو در ایالت هاوایی درگذشت.

بعدها وارثان مارکوس به فیلیپین برگشتتند. از جمله ایملدا مارکوس، بیوه او، از نو به دنیای سیاست در فیلیپین قدم گذاشت.

جسد مارکوس که در یک تابوت شیشه‌ای نگهداری شده بود بعدها در سال ۱۹۹۳ به فیلیپین انتقال یافت و به رغم اعتراض‌ها در "قبرستان قهرمانان" در مانیل، پایتخت فیلیپین، به خاک سپرده شد.

کد خبر 422205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =