همشهری‌آنلاین: رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با بیان این‌که سلطه‌جویی غرب عامل تنش با روسیه است، تصریح کرد: تمایل غرب برای رهبری جهان در امور بین‌المللی به نوعی بن‌بست در تعاملات با مسکو منجر شده است.

سرگئی لاوروف در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی ال پائیس اظهار کرد: ما همواره بر آمادگی خود در راستا کنار گذاشتن تدابیر مبتنی بر تقابل تأکید کرده‌ایم اما با این حال اولین گام در این جهت باید از سوی اتحادیه اروپا برداشته شود که پیشتر دست به اعمال تحریم زده‌است.

به گزارش ایسنا، لاوروف گفت: ما امید داریم که در نهایت عقل سلیم غالب شود. به طور منطقی، تحریم‌ها نه برای روسیه و نه برای اتحادیه اروپا سودمند نیست.

وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: آمارهای متعددی درباره ضررهایی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تحریم‌ها متحمل می‌شوند، وجود دارد. بر اساس برخی برآوردها مجموع این ارقام از یکصد میلیارد یورو هم بیشتر است.

او ادامه داد: علت اصلی، تمایل برخی کشورهای غربی برای حفظ موضع رهبری در عرصه جهانی با صرف هر هزینه‌ای که شده، است تا بدین ترتیب آنها به تحمیل ارزش‌ها و اراده خود ادامه دهند و جامعه بین‌المللی را در این مسیر قرار دهند که مسائل با توجه به منافع آنها حل و فصل شود.

لاوروف خاطرنشان کرد: سیاست خارجی مستقل روسیه از منظر آمریکا و به طور کلی جهان غرب تهدیدآمیز تلقی می‌شود و نمود این امر تحریم‌های اقتصادی یک‌جانبه، افزایش حضور نظامی در مرزهای روسیه، کمپین‌های اطلاعاتی و دیگر تلاش‌ها برای تقابل با مسکو است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: آمریکا در حال حاضر در مرحله تحولات داخلی بسیار مهمی قرار دارد. من امید دارم که در مقطعی، نخبگان سیاسی آمریکا مسائل را حل کنند و اختلافات آنها دیگر روابط آمریکا و روسیه را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو بارها از واشنگتن خواسته که مسائل موجود در روابط دوجانبه را مورد بررسی قرار دهد اما ایالات متحده از این کار سر باز می‌زند. علاوه بر این تصمیم دولت جمهوری‌خواه آمریکا برای خروج از پیمان منع تسلیحات هسته‌ای میان‌برد با این هدف انجام شد که جایگاه این حزب در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای تحکیم یابد.

او بیان کرد: کار مشترک ما متأثر از مناقشات سیاسی داخلی آمریکا شدیداً آسیب دیده و متاسفانه حتی توافق‌های خلع سلاح دوجانبه که برای ثبات جهانی لازم است، از گزند مصون نمانده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: عملیات‌ نظامی باعث حل نگرانی‌های امنیتی اسرائیل نمی‌شود بلکه تنها به بالا گرفتن تنش‌ها می‌انجامد.

لاوروف تصریح کرد: اسرائیل ضمن ناکامی در عمل به تعهدات خود، جان نیروهای روسی را به خطر انداخت. متأسفانه اسرائیل همواره به تعهدات خود عمل نکرده است؛ به ویژه تعهدهايی که ناشی از هشدارهای طرف روسی علیه انجام عملیات نظامی در سوریه بود.

او همچنین اظهار کرد: مسکو نسبت به این موضوع ناخرسند است که کشورهای غربی ایده ولادیمیر پوتین برای ایجاد ائتلاف ضدتروریستی بین‌المللی تحت نظارت سازمان ملل متحد را رد کرده‌اند.

کد خبر 421099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار