همشهری آنلاین: مطالعات نشان می‌دهد مصرف مُسکن رایج استامینوفن یا پاراستامول که تسکین دهنده درد است می‌تواند عامل آسیب کبدی هم باشد.

مصرف مداوم استامینوفن موجب نارسایی کبد می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، محققان عنوان می‌کنند استامینوفن علت اصلی نارسایی حاد کبدی است. استامینوفن در کبد تبدیل به ترکیب جدیدی می‌شود که با پروتئین‌های موجود در اسیدآمینه موسوم به سیستین پیوند کووالانسی ایجاد می‌کند. این پیوند کووالانسی در مسمومیت استامیوفن نقش دارد.

این ترکیب موجب اختلال در فعالیت میتوکندری، تامین کننده انرژی سلول، می‌شود، اما با برخی آنزیم‌های میتوکندری پیوند مستقیم نمی‌خورد.

محققان دانشگاه ملی سنگاپور دریافتند محصول حاصل از تجزیه استامینوفن می‌تواند موجب گلوتاتیونسیون شود که مکانیسم جدیدی در اسیب ناشی از دارو است.

در این تحقیق ۱۴۵ داوطلب با کبد سالم به ۳ دسته تقسیم شدند. به یک گروه استامینوفن کدئین، به گروه دیگر استامینوفن و به گروه سوم دارونما داده شد. پس از یک دوره دو هفته‌ای دو گروهی که استامینوفن دریافت کرده بودند ۳۱ تا ۴۴ درصد شاهد افزایش آنزیم‌های کبدی در آزمایش خون‌شان بودند. افزایش آنزیم‌های کبد موجب آسیب به کبد می‌شود.

می‌توان گفت که استامینوفن برای کبد از خطرناک‌ترین داروهای موجود است. نارسایی کبدی منجر به افزایش فشار مغز، خونریزی شدید و رفتن به کما و حتی مرگ می‌شود.

کد خبر 419377

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha