همشهری آنلاین: رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جنایات بی شرمانه تروریست های تکفیری از واقعیات تلخی است که سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر جنایات پلید آنها موجب تهدید امنیت غیرنظامیان در گستره جهانی شده است.

محمد باقری

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سرلشکر محمد باقری در چهارمین کنگره آسیا اقیانوسیه طب نظامی پاسفیک در سالن همایش های صدا و سیما افزود: انتظار می رود در چنین کنگره ارزشمندی با بررسی و دغدغه مندی عالمانه این واقعیات تلخ، مورد توجه قرار گرفته و نقش آفرینی فعال در محکومیت این جنایات مورد هم اندیشی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای تحقق اهداف بشردوستانه کمیته بین المللی طب نظامی و توسعه دیپلماسی دفاعی در عرصه طب نظامی و ارائه تجارب منحصر به فرد خویش در زمینه درمان مصدومان شیمیایی دریغ نخواهند کرد.

سرلشکر باقری افزود: در حالی این کنگره عظیم با هدف یاری رساندن به مصدومان جنگ برگزار می شود که در منطقه خویش با واقعیات دردناکی روبه رو هستیم.

وی ادامه داد: امروز صحنه های دهشتناکی از پایمال کردن حقوق مجروحان و بیماران توسط متجاوزان رقم می خورد. غاصبان صهیونیست از 6 ماه پیش در راهپیمایی ها موسوم به جمعه بازگشت در فلسطین اشغالی حدود 200 نفر را به شهادت رساندند و بیش از 20 هزار نفر را مجروح کردند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: برخی کشورهای منطقه در تجاوزی گسترده به کشور یمن هر روزه مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون می کشانند. به طوری که به گفته مقامات مسئول بهداشتی درمانی آن کشور تاکنون بیش از 35 هزار نفر کشته یا مجروح شده اند که از این تعداد بیش از چهار هزار نفر را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

وی اظهار داشت: در این تراژدی غمبار بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی از حملات گسترده متجاوزان در امان نبوده است و حدود 200 مرکز درمانی تخریب شده است.

سرلشکر باقری با اشاره به اهداف کنگره طب نظامی اضافه کرد: نیروهای مسلح در این خصوص با همراهی مسئولان تلاش می کنند با هم افزایی و همدلی به یاری آسیب دیدگان بپردازند و در زمینه مدیریت بحران در عرصه های مختلف به ویژه امداد و نجات و درمان مصدومان نقش آفرینی کنند.

وی تصریح کرد: در هنگام رخداد بلایای طبیعی به ویژه در ابعاد گسترده و ملی همواره نیروهای مسلح پناهگاه آسیب دیدگان هستند. همان طور که در اکثر کشورها تجربه شده که در حوادث و بلایای طبیعی بدون نقش آفرینی نیروهای مسلح امدادرسانی ناممکن است. البته چنین نقش آفرینی مسئولانه نیازمند روزآمدی در عرصه تحلیل حوادث مختلف و آموزش های تخصصی مستمر در حوزه مدیریت بحران است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: بی تردید از مهمترین ظرفیت های نیروهای مسلح برای امداد و خدمات رسانی به آسیب دیدگان بلایا، سامانه طب نظامی و بهداشت و درمان نیروهای مسلح است که باید بتواند توانمندی و آمادگی نظامیان در مواجهه با مدیریت حوادث و بلایا را فراهم سازد.

باقری ادامه داد: تشکیل کمیته بین المللی طب نظامی (ICM) ابتکار ارزشمند و فرصت مغتنمی است که دانشمندان و فعالان عرصه طب نظامی را در قالب کنگره های جهانی و منطقه ای گرد هم می آورد تا فارغ از مولفه های محدودآفرین، دانش و تجربیات خویش را برای کاهش درد و آلام آسیب دیدگان نیروهای نظامی به اشتراک بگذارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: تبادل دانش و تجربه طب نظامی می تواند از محورها و ظرفیت های مهم در زمینه دیپلماسی توسعه همکاری های بین المللی در عرصه دفاعی باشد.

وی ابراز امیدواری کرد: برگزاری چهارمین گنگره طب نظامی آسیا اقیانوسیه پاسفیک نقطه عطفی برای اهداف والای این نهاد علمی و تخحصصی باشد.

در این کنگره مدال کنگره آسیا پاسفیک توسط نماینده روسیه به حسن عراقی زاده، رئیس جدید کارگروه منطقه ای آسیا اقیانوسیه طب نظامی برای مدت دو سال واگذار شد.

کد خبر 419078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

دیدگاه خوانندگان