همشهری آنلاین: جمال خاشقجی متولد سیزدهم اکتبر ۱۹۵۸ در شهر مدینه در عربستان سعودی است.

جمال خاشقجی

او تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی خود را در عربستان به پایان برد و لیسانس خود را در رشته بازرگانی درسال 1982 از دانشگاه دولتی ایندیانا در آمریکا گرفت.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار عربستانی سابقه کار برای نشریات الشرق‌الاوسط، المجله، المسلمون و المدینه را دارد.

او به عنوان خبرنگار در کشورهایی چون افغانستان، الجزایر، کویت، سودان و منطقه غرب آسیا کار کرده است. او به مدت دو ماه (پنجاه و دو روز) نیز سردبیر الوطن بود که با مداخله وزارت اطلاع رسانی عربستان برکنار شد. اما در پی دومین همکاری او با الوطن و سپس قطع این همکاری؛  الوطن اعلام کرد او برای تمرکز بر پروژه‌های شخصی خود از این رسانه جدا شده است.

او همچنین تجربه کار در بحرین به عنوان مدیر کانال العرب نیوز و کار خبری در ام‌بی‌سی، الجزیره، بی‌بی‌سی و تلویزیون دبی را دارد.

ایندیپندنت در سال 2016 خبر از منع کار او توسط مقامات سعودی داد و این ممانعت به خاطر انتقادات خاشقجی از انتخاب شدن ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور امریکا و همچنین سیاست‌های عربستان در ماجرای قطر اعلام شد.

خاشقجی که سابقه گفتگو با بن لادن را نیز در کارنامه خود دارد و پیش‌تر هم مشاور دولت عربستان بوده و رابطه بسیار خوبی با شاهزادگان سعودی علی‌الخصوص محمد بن نایف ولیعهد برکنار شده سعودی داشته است در سال 2017 در پی طرح انتقادهایی نسبت به سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و نیز زیر سوال بردن مداخله نظامی عربستان در یمن، از بیم دستگیری عربستان را ترک کرد و به آمریکا رفت.

خاشقجی دوم اکتبر 2018 پس از حضور در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. جمال خاشقجی در حالی وارد ساختمان کنسولگری عربستان شد که نامزد وی می‌گوید هرگز پس از آن از این ساختمان خارج نشد. حکومت عربستان مدعی است که جمال خاشقجی ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول را ترک کرده است.

یاسین آکتای، معاون حزب حاکم ترکیه (حزب عدالت و توسعه) دلیل مراجعه روزنامه‌نگار منتقد عربستانی به کنسولگری عربستان در استانبول را دریافت اسناد رسمی مورد نیاز برای ازدواج عنوان کرده است.

پلیس ترکیه بر این باور است که جمال خاشقجی از طرف گروهی از نیروهای امنیتی عربستان به قتل رسیده است. به گفته پلیس ترکیه این نیروهای امنیتی برای انجام عملیات قتل جمال خاشقجی به ترکیه آمده بودند و روز سه شنبه گذشته نیز خاک ترکیه را ترک کردند.

کد خبر 418968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار