همشهری آنلاین: بانک مرکزی به صرافی‌های مجاز اجازه داد نسبت به فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بر مبنای نرخ بازار اقدام کنند.

خرید و فروش ارز

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از بانک مرکزی، این بانک پیرو نامه موضوع "دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز" به صرافی‌ها اعلام کرد: فروش ارز به صورت اسکناس تا سقف پنج هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها توسط آن صرافی‌ بر مبنای نرخ بازار فقط با ثبت در "سامانه نظارت ارز (سنا)" علاوه بر موارد ٢٣ گانه اعلامی در نامه عمومی مورد اشاره با رعایت مقررات ارزی بلامانع است.

براساس این اطلاعیه، ثبت اطلاعات در "سنا" مورد تاکید است و بازرسان بانک مرکزی عملیات صرافی در این زمینه را بررسی و در صورت عدم ثبت، مطابق با مقررات برخورد خواهند کرد.

  • سپرده گذاری ارزی، مسیر مطمئن سرمایه گذاری

بانک مرکزی همچنین افتتاح حساب سپرده‌های ارزی با تضمین این بانک را یکی از راه های مطمئن سرمایه گذاری دانست و تاکید کرد: جذب سپرده‌های ارزی توسط بانک‌ها روند رو به رشدی را طی می‌کند.

بر این اساس، با همکاری بانک‌ها، شعب شهرهای مختلف برای جذب سپرده‌های ارزی مردم فعال شده است و بنابر بخشنامه بانک مرکزی، بانک ها سود سپرده را ماهانه و بصورت اسکناس ارز پرداخت می‌کنند.

آنگونه که بانک مرکزی تاکید کرده است، در صورت انصراف سپرده گذار پیش از سررسید، بانک ها موظفند بلافاصله نسبت به استرداد وجوه سپرده گذاری شده اقدام کنند.

در این طرح برای سپرده‌های یورویی سالانه ٣ درصد، دلاری ٤ درصد و درهمی 2 درصد سود پرداخت می‌شود و بانک مرکزی اصل و سود این سپرده‌ها را تضمین کرده است.

کد خبر 418200

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha