همشهری آنلاین: معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با انتقال هفت گورخر ایرانی از ذخیره‌گاه زیستکره توران، احیای جمعیت گورخر در پارک ملی کویر وارد فاز عملیاتی شد.

برنامه احیای گورخر ایرانی وارد فاز عملیاتی شد

به گزارش ایرنا، حمید ظهرابی افزود: گورخرهای منتقل ‌شده از سایت تکثیر و پرورش موجود در ذخیره‌گاه زیست‌کره توران به پارک ملی کویر منتقل ‌شده‌اند.

وی اظهارداشت: تعداد 10 گورخر در این فرایند، زنده‌گیری شده‌اند که متاسفانه حین انتقال سه گورخر تلف‌ شد اما هفت گور به ‌سلامت به مقصد رسیده‌اند.

ظهرابی خاطرنشان کرد: یکی از گورخرها به دلیل حساسیت به آتروفین (داروی بیهوشی) پس از بیهوشی شرایط پایداری نداشته و تلف شده، دو گور دیگر نیز حین انتقال تلف‌ شده‌اند.

وی تاکید کرد: اگرچه تلف شدن حیوانات در فرایند انتقال امری غیرطبیعی نیست اما تلف شدن گورخرها حین انتقال برای ما قابل‌ قبول نیست و به همین خاطر به‌ اتفاق متخصصان و دامپزشکان عازم منطقه هستم تا موضوع را از نزدیک بررسی کنم.

پارک ملی کویر در غرب استان سمنان، یکی از زیستگاه‌های مهم گورخر ایرانی در کشور بوده است که آخرین گزارش‌ها از مشاهده این جانور در پارک ملی کویر، مربوط به اوایل دهه 1360 بوده است.

برنامه احیای جمعیت گورخر ایرانی در پارک ملی کویر از سال گذشته با شروع فاز مطالعاتی، آغاز شد.

کد خبر 418042

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha