چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: شکست نامزد مورد اعتماد آنگلا مرکل در انتخابات درون حزبی، گواه آن است که صدراعظم آلمان حمایت اکثریت نمایندگان حزب خود را از دست داده است. سردبیر دویچه‌وله، اینس پل معتقد است دوران زمامداری مرکل به پایان رسیده است.

آلمان | آنگلا مرکل به آخر خط رسیده است

به گزارش دويچه وله، فولکر کاودر، نماینده پرنفوذ حزب دمکرات مسیحی در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) ۱۳ سال رئیس فراکسیون مشترک حزب آنگلا مرکل و حزب خواهر آن، حزب سوسیال مسیحی بود. کاودر یکی از مهمترین مردان مورد اعتماد صدراعظم آلمان به شمار می‌‌رود.

فولکر کاودر علی‌رغم حمایت قاطع صدراعظم از انتخاب مجدد او برای ریاست فراکسیون در انتخابات درون حزبی که سه‌شنبه سوم مهر (۲۵ سپتامبر) برگزار شد، از رقیب ناشناس خود شکست خورد؛ شکستی که زلزله‌ای در دولت آلمان به شمار می‌رود.

اینس پل، سردبیر دویچه‌وله معتقد است دولت مرکل به پایان خط نزدیک شده است. او در تفسیر خود برای دویچه‌وله نوشته است:

روسای فراکسیون‌های مجلس زمانی بسیار موفق به شمار می‌روند که کمتر کسی متوجه فعالیت سیاسی آنها در پشت‌پرده شود. در سیستم پارلمانی آلمان، آنها مسئول جلب نظر نمایندگان فراکسیون برای حمایت از سیاست‌های رهبر حزب هستند. اگر رهبر حزب صدراعظم کشور باشد، رئیس‌فراکسیون همزمان مسئول آن است که سیاست‌های رئیس‌دولت را بی‌سر وصدا در پارلمان فدرال به کرسی نشاند. البته در عمل همیشه چنین نیست.

دولت کنونی آلمان از مدت‌ها پیش پرحاشیه است. مذاکرات طولانی‌مدت‌ میان احزاب مختلف آلمان برای تشکیل دولت با مجموعه‌ای از دسیسه‌ها، استعفاها و خطر دائم شکست همه تلاش‌ها و در نهایت احتمال برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی همراه بود.

حال درست یک سال پس از انتخابات، پرسش این‌است که ائتلاف احزاب دولتی آلمان چه زمانی از هم‌می‌پاشد و آلمان چه وقت مجبور خواهد بود در پی انتخاب دولتی جدید باشد.

  • انقلاب در کاخ

حال بحث تنها بر سر این نیست که احزب ائتلاف دولتی آلمان به شدت اختلاف نظر دارند و بر سر هر موضوعی مثل چینی‌بند‌زن‌ها بحث و جدل می‌کنند و با به بازی گرفتن باقی‌مانده اعتبار خود میان مردم، آن را از دست داده‌اند.

آنگلا مرکل حال حتی از حمایت اکثریت نمایندگان حزب خود هم برخوردار نیست. شکست مرد مورد اعتماد مرکل در انتخابات درون حزبی انقلابی در کاخ صدراعظم به شمار می‌رود که تنها یک سناریو برای آن قابل تصور است: برگزاری انتخابات زودهنگام بدون آنگلا مرکل، بدون شخصیتی که روی هم رفته ۱۳ سال تأثیری ماندگار بر سرنوشت آلمان و اروپا داشته است.

انتخاب رالف برینک‌هاوس، یک سیاستمدار امور مالی به جای فولکر کاودر از سوی نمایندگان حزب مرکل، آن هم درست زمانی که آلمان زیر حملات لفظی رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه او در اجلاس سازمان ملل بود، وضعیت غریب و ناخوشایندی برای بزرگترین اقتصاد اروپا ایجاد کرد.

به نظر ‌می‌رسد بسیاری از نمایندگان پارلمان فدرال آلمان هنوز متوجه جدی بودن اوضاع نشد‌ه‌اند. آنها توسط شهروندان آلمان انتخاب شدند تا برای رفاه این کشور خدمت کنند، نه اینکه دولت را به حال خود رها کنند و هفته‌ها بر سر پست ‌و مقام چانه‌زنی کنند. از این شرایط تنها و تنها حزب راست‌گرای پوپولیستی "آلترناتیو برای آلمان" سود می‌برد.

  • پیاده کردن تنها شخصیت قابل اعتماد

از نخستین روز تشکیل دولت کنونی آلمان، احزاب تشکیل‌دهنده ائتلاف آن فاقد یک پروژه سیاسی مشترک و از آن مهمتر فاقد شخصیت‌های توانایی بودند که قادر باشند در شرایط سخت کنونی آلمان با مسئولیت هدایت کند.

تنها شخصیت بزرگ این مجموعه تا سه‌شنبه تاریخی سوم مهر آنگلا مرکل بود که شکاف عمیق میان احزاب ائتلاف دولت آلمان و حتی اختلافات حزب خود را نادیده می‌گرفت.

حال دوران مرکل ‌هم به پایان رسیده است. نمایندگان دو حزب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی که فراکسیونی مشترک در پارلمان فدرال آلمان دارند، فقط فولکر کاودر را برکنار نکردند، بلکه در شرایط بی‌ثبات کنونی صدراعظم آلمان را در افکار عمومی این کشور بی‌اعتبار کردند.

حال دیگر پرسش این نیست که دوران زمامداری آنگلا مرکل به پایان رسیده یا نه. پرسش این است که دولت آلمان با چه سرعتی به پایان خط می‌رسد. تحولات پیش‌روی آلمان بسیار قابل توجه است. آن‌هم نه فقط به دلیل اینکه حزب راستگرای پوپولیستی "آلترناتیو برای آلمان" و دونالد ترامپ بسیار خوشنود هستند.

کد خبر 417593

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha