همشهری آنلاین: رئیس قوه قضاییه گفت: امروز هرکس دستگاه قضایی و سایر ارکان نظام را تخریب کند، به جمهوری اسلامی و آرمان‌های امام راحل (ره) خیانت کرده و ادعای پیروی او از حضرت امام خمینی(ره) یک ادعای دروغین است.

آملی لاریجانی

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی افزود: البته هیچ کس نمی‌گوید که از کاستی‌ها نباید انتقاد کرد اما انتقاد با افترا، تخریب و توهین متفاوت است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی امروز با فعالیت قریب به 12 هزار قاضی در مسیر تکامل و پیشرفت است، خاطر نشان کرد: خداوند را بر وجود همه این قضات شریف که با قناعت تمام، وظیفه خود و حتی فراتر از وظیفه خود را انجام می‌دهند شاکریم و برای آنان موفقیت روزافزون آرزو داریم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به رسیدگی‌های دستگاه قضایی در میانه برخی فضاسازی‌ها، تصریح کرد: این روزها عده‌ای تلاش می‌کنند که به نحوی از سوابق خود و تریبون‌هایی که در اختیار دارند و فرصت‌های به دست آمده از فضای مجازی برای تخریب دستگاه قضایی استفاده کنند تا با این فضاسازی‌ها دوستان خود را از محاکمه برهانند.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: به صورت مکرر عرض کرده ام که گوش ما و قضات شریف دستگاه قضایی به این حرف‌ها بدهکار نیست. استقلال قوه قضاییه اقتضا می‌کند که رسیدگی‌های عادلانه و قاطعانه داشته باشد. مجدداً به این افراد تاکید می‌کنم که بی‌جهت موجبات زحمت خود و دیگران را فراهم نکنند و گمان نبرند که می‌توانند با برخی جنجال‌های رسانه‌ای و هیاهوهای تبلیغاتی جلوی رسیدگی‌های قضایی را بگیرند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: ما راه خود را بر اساس منطق، عقلانیت و دیانت طی می کنیم و معتقدیم که همه باید در برابر قانون مساوی باشند. نمی‌توان عده‌ای را احضار و تعقیب کرد اما برای عده‌ای دیگر استثنا قائل شد. البته مکرر به قضات شریف نیز تاکید کرده ام که مبادا این قبیل جوسازی‌ها و رفتارهای این قوم باعث شود که از دایره عدالت خارج شوند زیرا ما موظفیم طبق موازین قانونی و شرعی حکم کنیم گرچه طرف مقابل در چارچوب موازین رفتار نمی‌کند.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه قضات شریف دستگاه قضایی در طول همه سال‌های اخیر انواع جورها را به جان خریده‌اند و از مسیر حق و صواب خارج نشده‌اند، از همه آنان قدردانی کرد و گفت: برخی برای تسویه حساب‌های شخصی، کل یک دستگاه را متهم می‌کنند و قضات را فاسد می‌خوانند.

وی افزود: با اطلاع و از روی یقین می‌گویم که قاطبه قضات ما افرادی شریف، پاکدست، توانمند، متواضع و محکم هستند که فراتر از وظیفه خود خدمت رسانی می‌کنند البته در این دستگاه بزرگ ممکن است تعدادی قلیل افراد متخلف نیز وجود داشته باشد اما متاسفانه دشمنان و کسانی که در داخل آب به آسیاب دشمن می‌ریزند، همه را متهم می‌کنند و خیل عظیم قضات قنوع و پاکدست دستگاه قضایی را زیر سوال می‌برند.

  • عملیات تروریستی اهواز، فاقد هرگونه ارزش نظامی بود

آیت الله آملی لاریجانی گفت: اجانب و فراعنه منطقه و همچنین مزدورانی که در کشورهای غربی لانه کرده‌اند به دنبال ایجاد بحران در کشور ما هستند و بر این اساس تروریست‌ها را به انجام چنین عملیاتی تحریک می‌کنند اما عملیات اخیر فاقد هرگونه ارزش نظامی بود و صرفاً مردم بی‌گناه غیرنظامی و برخی اعضای نیروهای مسلح را که در یک رژه نمادین شرکت کرده بودند به خاک و خون کشیدند که این امر نزد همه وجدان‌های بیدار در جهان محکوم است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه سرشاخه‌های تیم تروریست‌ها و همه کسانی که تمهیداتی برای انجام این عملیات اندیشیده‌اند منتظر پاسخ قاطع جمهوری اسلامی و مجازات سنگین این اقدام باشند، افزود: از نیروهای امنیتی و انتظامی به صورت قاطعانه و جدی می‌خواهیم که در اسرع وقت کسانی را که به انجام این عملیات کمک کردند یا به هر نحو در آن شرکت داشته‌اند شناسایی کنند و به دستگاه قضایی بسپارند.

وی افزود: رئیس کل دادگستری استان خوزستان و مجموعه قضایی این استان نیز برای محاکمه این عوامل آمادگی کامل دارند تا این افراد به اشد مجازات برسند.

  • نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه هیچ مجامله، تسامح و ترحمی نسبت به تروریست‌ها و حامیان آنها نخواهیم داشت، تاکید کرد: از نظر ما امنیت مردم به هیچ وجه قابل مسامحه نیست و بر این اساس به سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز دستور داده‌ام که علل وقوع این حادثه تروریستی را بررسی کند.

وی تاکید کرد: نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند گرچه می‌دانیم که همه این عزیزان در گستره پهناور ایران اسلامی در حال تلاش شبانه روزی و اقدامات به موقع هستند تا با وجود مواجهه کشور با گروه‌های مختلف تروریستی در منطقه و توطئه‌های گوناگون برای آتش افروزی در داخل، امنیت را به بهترین نحو برقرار کنند. بر این مبنا انتظار این است که همانند همیشه مجال وقوع چنین حوادثی را به مزدوران و تروریست‌ها ندهند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: کشورهای قارونی و فرعونی منطقه نیز که با خیال واهی گمان می‌کنند می توانند در کشور ما رخنه‌ای ایجاد کرده و مزدوران خود را برای برهم زدن امنیت جمهوری اسلامی به کار گیرند بدانند که این آرزو را به گور خواهند برد.

وی افزود:آنها باید امروز تصویر تمام قد خود را در آیینه اظهارات رئیس جمهوری آمریکا ببینند که آنها را تحقیر می‌کند و هیچ استقلالی برایشان قائل نیست؛ چنانکه به صراحت گفته بود ا گر حمایت خود را از شما برداریم دو هفته هم دوام نمی‌آورید. این سخن خطاب به مدعی‌ترین کشور منطقه گفته شده و آنها را در زمینه قیمت نفت نیز تهدید کرده و گفته است که بدون ما هیچ قدرتی ندارید و دوام نمی‌آورید.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: این کشورها بدانند که پاسخ جمهوری اسلامی به تحریکات آنها قاطع و شدید خواهد بود و ملت ما اجازه نمی‌دهد که با تهدید‌های مزورانه و موذیانه، امنیت کشور به چالش کشیده شود. امروز بحمدالله جمهوری اسلامی مقتدرتر از هر زمان دیگری در صحنه داخلی و بین‌المللی حضور دارد و نگرانی دشمن نیز از همین مسئله است که ایران به عنوان رکن رکین محور مقاومت در منطقه شناخته می‌شود.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود با بزرگداشت هفته دفاع مقدس تصریح کرد: یاد و خاطره کسانی را که در راه ارزش‌های الهی انقلاب و برای استقلال ایران اسلامی جان خود را فدا کردند و به فوز عظیم شهادت رسیدند و همچنین آنانی که با تقدیم بخشی از بدن خود اجازه ندادند ذره‌ای از خاک کشور از دست برود و نیز کسانی که بخشی از عمر خود را برای آزادی این کشور در اسارت گذراندند و نهایتاً همه کسانی که به نحوی در جبهه‌ها حضور داشتند و برای حفظ این آب و خاک جهاد کردند گرامی می‌داریم.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه طبق وعده الهی، برای همه این اعمال مجاهدان در راه خدا ثواب فراوانی وجود دارد، افزود: آنچه امروز باید به آن بپردازیم این است که بررسی کنیم چگونه یک ملت در شرایطی بسیار دشوار توانست در مقابل دشمن غدار که از ناحیه شرق و غرب و حکومت‌های مزدور منطقه ای حمایت می‌شد، با دست خالی و در حالیکه تازه انقلاب کرده و هنوز برخی نهادهای کشور به استقرار کامل نرسیده اند، ایستادگی کند.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: نام ظاهری دشمن ایران در جنگ هشت ساله، صدام بود اما در باطن، شرق وغرب و برخی کشورهای منطقه بودند که صدام را تحریک به آغاز جنگ کردند و با حمایت‌های بی دریغ نظامی، مالی و امکاناتی، این جنگ را ادامه دادند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید از ایستادگی ملت ایران در برابر چنین دشمنی رمزگشایی کرد، گفت: رمز این پیروزی، نهادینه شدن فرهنگ جهاد و شهادت، ولایت مداری و استقامت در وجود مردم ایران بود. آنچه از استقامت، جهاد و انتخاب شهادت به عنوان یک راه نورانی و متعالی توسط رزمندگان روایت می‌شود، برای بسیاری از عقول قابل تصور نیست در حالیکه چنین انتخابی عقلانی ترین انتخاب یک انسان معتقد و باورمند است.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به برگزاری باشکوه مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان در سراسر کشور، از حضور معنوی مردم در مجالس عزای حسینی قدردانی کرد و گفت: ما با حضور در چنین مجالسی و همچنین با اعزاز و تکریم اهل بیت(ع) در واقع برای خود معنویت کسب می کنیم زیرا حضرات معصومین (ع) در جوار قرب ساحت الهی واجد عالی‌ترین مدارج هستند و نیازی به توسل و عزاداری ما ندارند. این ما هستیم که به چنین فیوضاتی نیازمندیم و خوشبختانه مردم کشورمان هر سال عظیم‌تر از سال قبل به اقامه عزای حسینی در سراسر کشور می‌پردازند.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تحول معنوی بسیاری از جوانها در این ایام، خاطرنشان کرد اشک هایی که طهارت باطن را در پی دارند، راه را برای نورانیت انسان‌ها خصوصاً نسل جوان باز می‌کنند و ما باید خدا را بر این نعمات و مواهبی که به همه مسلمانان ارزانی داشته شکرگزار باشیم زیرا دیدیم که دشمن با همه توان به میدان آمده بود که اعتقادات را از مردم به ویژه نسل جوان بگیرد اما شکست خورد و از تلاش‌های خود نتیجه معکوس گرفت. عبرت‌های عاشورایی در همه زمان‌ها و مکان‌ها، راهگشایند و در هدایت پیروان اهل بیت علیهم السلام، نقش بسزایی دارند.

براساس این گزارش، ادامه بررسی "دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه‌ای قوه قضاییه" در راستای اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت که موارد باقیمانده آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

کد خبر 417371

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی