همشهری آنلاین: رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در برخی از مناطق تهران فرونشست سالانه حدود ۲۲ سانتی‌متر گزارش شده است، گفت: طبق گزارش‌های واصله، روند فرونشست زمین در تهران کند شده است.

فرونشست زمین

به گزارش فارس، اسماعیل نجار در دومین جلسه برنامه کاهش خطر فروریزش و افزایش ایمنی شریان‌های حیاتی شهر تهران، گفت: بر اساس مصوبه هیات دولت در تاریخ 28 تیر ماه 96 ایمن‌سازی تجهیز مخازن آب، نصب شیرهای قطع و وصل سریع، ایمن‌سازی خطوط انتقال آب، افزایش تاب‌آوری شهر، مقاوم‌سازی پست‌های فرسوده برق و مخابرات، احداث پست‌ها و ایستگاه‌های مقاوم برای امداد و نجات در هنگام حوادث و... در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: تمام این اقدام طی دو اولویت که اولویت اول با 9 مورد و اولویت دوم با 6 مورد بود به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور با اشاره به اقدامات انجام شده، گفت: مقاوم‌سازی پست‌های برق، مطالعه درباره شرایط اضطراری آب در 374 نقطه از تهران و نصب شیرهای قطع و وصل اضطراری بر روی 116 مخزن بتونی آب با 2.5 میلیون مترمکعب از جمله این اقدامات هستند و ده‌ها اقدام دیگر نیز انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به گزارش‌های دریافتی از دستگاه های متولی، گفت: در مجموع طبق گزارش‌های واصله روند فرونشست زمین در تهران کند شده است.

دبیر شورای عالی مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در برخی از مناطق تهران فرونشست سالانه حدود 22 سانتی‌متر نیز گزارش شده است، افزود: فرونشست زمین به عوامل مختلف از جمله میزان برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی ارتباط دارد. بنابراین تصمیم بر این شد تا جایی که امکان دارد از برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی بویژه به شکل غیرمجاز جلوگیری شود. همچنین می‌توان نسبت به تأمین و بالا آوردن سطح آب‌های زیرزمینی نیز اقداماتی را انجام داد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه بیشترین فرونشست زمین در محدوده جنوب غرب تهران قرار دارد، گفت: البته این منطقه در حوزه 22 گانه شهرداری نیست و در خارج از آن قرار دارد.

پس از وقوع حادثه شهران در تهران، هیات دولت در تاریخ 28 تیرماه سال 96 مصوبه‌ای را به منظور ضریب افزایش ایمنی در حوزه شریان‌های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه ابلاغ کرد و بر اساس آن دستگاه‌های اجرایی مختلف هر کدام وظایفی را بر عهده گرفتند و سازمان مدیریت بحران کشور نیز مسئول انجام این کار شد.

کد خبر 417327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار