همشهری‌آنلاین: وزرای امور خارجه زن در نخستین نشست زنان ارشد دیپلمات بر تقویت نقش زنان در عرصه سیاست تاکید کردند.

 این نشست دو روزه که بیش از نیمی از وزرای خارجه زن جهان را در مونترآل گردهم آورد، بر موضوع‌هايی نظیر جلوگیری از بروز درگیری‌ها، رشد دموکراتیک و نابودی خشونت‌های بر مبنای جنسیت متمرکز بود.

کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا در خصوص این نشست اظهار کرد: این نشست موقعیتی تاریخی است. این رویداد برای ایجاد یک جنبش زنان منزوی نیست و کاملا برعکس آن، برای تاکید بر اهمیت و نقش و حقوق زنان و دختران در جهان است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،او افزود: این نشست برای گفت‌وگو درباره راه‌هایی است که زنان دارای جایگاه رهبری می‌توانند از طریق آن‌ها در حمایت از این حقوق مشارکت کنند.

وزرای خارجه زن حاضر نتایج گفت‌وگوهای این نشست را طی نشست‌هایی که در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهند شد، مطرح می‌کنند.

همچنین ۱۷ تن از این وزرای خارجه زن متعهد شده‌اند که طی سال آینده میلادی به طور متداول با یکدیگر دیدار داشته باشند.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به طور مشترک با فریلند ریاست این نشست را برعهده داشت، اظهار کرد: ما دانه‌ای کاشتیم که به باور من گل‌های زیبایی خواهد داد.

در این نشست به جز فریلند و موگرینی، وزرای خارجه آندورا، بلغارستان، کاستاریکا، جمهوری دومنیکن، غنا، گواتمالا، هندوراس، اندونزی، کنیا، نامیبیا، نروژ، پاناما، رواندا، سوئد، آفریقای جنوبی و سنت لوسیا نیز شرکت دارند.

کد خبر 417185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار