همشهری آنلاین: نمایش علیا مخدره به نویسندگی و کارگردانی مریم شعبانی ویژه بانوان به صحنه می‌رود.

تعزیه زنانه

این نمایش از اول تا ۱۰ مهر ماه در مجتمع سرچشمه به صحنه می‌رود. در این نمایش داستانی مستند از دوران قاجار و چگونگی به وجود آمدن تعزیه زنانه در دربار ناصرالدین شاه روایت می‌شود.

مريم شعباني در گفت و گو با خبرگزاري مهر گفته است: در علیا مخدره سه زن ادیب و هنرمند که دختران و خواهر ناصرالدین شاه بودند برای اولین بار شرایط اجرای تعزیه زنانه را در کاخ ناصری به وجود می‌آورند. در شکل گیری این اتفاق ماه تابان خانم یا قمرالسلطنه خواهر ناصرالدین شاه و فخرالدوله و فروغ الدوله دختران نقش داشتند و تعزیه‌های مختلفی را در کاخ شاه اجرا می‌کردند. در این اثر نمایشی علاوه‌بر پرداختن به این اتفاق، تعزیه هایی مثل تعزیه حضرت قاسم (ع) و حضرت علی اکبر (ع) و نوحه خوانی حضرت زینب (س) نیز اجرا می شود.

علیا مخدره علاوه بر اجرا در مجتمع سرچشمه از ۲۱ تا ۲۸ مهرماه نیز در فرهنگسرای اندیشه به صحنه می‌رود و  به گفته كارگردان اثر با توجه به اینکه دکور نمایش به شکل پرتابل هم طراحی شده است این قابلیت را دارد که با توجه به درخواست مدارس و دانشگاه‌ها در این مکان ها هم به صورت موجزتر و به شکل کاروان - تئاتر اجرا داشته باشد.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: این نمایش کاری از گروه تئاتر هنر مقدس است که ویژه بانوان اجرا می‌شود و بلیت فروشی برای آقایان نخواهد داشت. فاطمه زارع، سبا رضایی، محدثه رمضانی، سارا قادری بازیگران این اثر نمایشی هستند که از اول تا دهم مهرماه ساعت ۱۶:۳۰ در مجتمع سرچشمه اجرا می‌شود.

کد خبر 416692

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار