همشهری آنلاین: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فرایند ترخیص ۶۰۰ هزار گوشی همراه موجود در گمرک با آزادسازی پنج هزار دستگاه از شنبه ۲۴ شهریور آغاز شد تا گرانی ناشی از کمبود کالا در بازار را برطرف کند.

تلفن همراه

به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی، در حاشیه دومین نشست دستیاران و نمایندگان حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی ابراز امیدواری کرد 120 هزار دستگاه گوشی همراه که توقیف قضایی است نیز به طور فوری تعیین تکلیف و وارد بازار شود.

آذری جهرمی افزود: به نظر می‌رسد این تعداد بتواند نیاز بازار را تامین کند؛ البته شرایط واردات تسهیل شده است تا این چرخه ادامه داشته باشد و بازار از کمبود کالا رنج نبرد.

وی ادامه داد: گرانی گوشی ناشی از نوسان نرخ دلار و کمبود کالاست. وقتی کالا تامین و وارد بازار می‌شود متناسب با سهمی که در گرانی دارد، قیمت‌ها را کاهش می‌دهد.

بیست و ششم شهریورماه هیات وزیران به پیشنهاد گمرک جمهوری اسلامی ایران، واردات کالا بدون انتقال ارز را برای کالاهای موجود در انبارها مجاز اعلام کرد.

  • بررسی تغییر قیمت‌ها در پی حذف بسته‌های اینترنتی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر فعالیت اپراتورها گفت: شنبه (دیروز) در نامه‌ای به این سازمان درباره تغییر قیمت به واسطه حذف بسته‌های اینترنت گزارش خواسته‌ام و به طور حتم اگر حقوقی از شهروندان ضایع شده باشد باید اپراتورها مواخذه شوند.

وی تاکید کرد تغییر قیمت بسته‌ها مورد تایید ما نیست و مصداق تخلف است و با آن برخورد می‌شود.

به گزارش ایرنا براساس برخی آمارهای منتشر شده، ایرانیان در سال بیش از 20 میلیون دستگاه گوشی همراه نیاز دارند که ارزش آن به سه میلیارد دلار می‌رسد. بنابراین از ابتدای امسال تاکنون باید حدود 10 میلیون دستگاه وارد بازار می‌شد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه همتا، شمار گوشی وارد شده از مبادی قانونی به کشور از آغاز سال تاکنون 2 میلیون و 620 هزار دستگاه است.

امسال در مجموع 2 میلیون دستگاه تلفن همراه (که بخشی از آن به واردات سال‌های گذشته مربوط می‌شود) فروخته شد.

دومین نشست دستیاران و نمایندگان حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

کد خبر 416645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =