همشهری آنلاین: اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان تیرماه امسال ۳۵ هزار و ۳۲ نفر به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کردند.

نزاع

به گزارش ایرنا از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، در چهار ماهه امسال شمار مراجعه کنندگان به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته با 33 هزار و 362 نفر پنج درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش از کل مراجعان به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع در چهار ماهه نخست امسال، 22 هزار و 458 نفر مرد و 12 هزار و 574 نفر زن بودند.

همچنین در تیر ماه نیز آمار مراجعان نزاع با 13 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال 96 به 10 هزار و 27 مورد رسیده است.
طی سال گذشته ( 1396)، 93 هزار و 295 نفر به دلیل جراحات ناشی از نزاع به پزشکی قانونی این استان مراجعه کردند.

  • توصیه پزشکی قانونی به مراجعان نزاع

پزشکی قانونی استان تهران به مراجعه کنندگان نزاع به مراکز پزشکی قانونی توصیه کرده است: ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی در خصوص جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.

بنابراین معاینه دقیق ‌تر ضایعات، نیازمند تمیز بودن موضع و بررسی دقیق آن توسط کارشناسان پزشکی قانونی است.

در ادامه این توصیه‌ها آمده است: دیگر موردی به نام طول درمان در پزشکی قانونی تعیین نمی‌شود و این هم یکی دیگر از باورهای نادرست به یادگار مانده از گذشته است.
برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی یا کلانتری الزامی است.

پزشکی قانونی استان تهران همچنین تاکید کرده است: در مواردی برای بررسی دقیق‌تر جراحات یا عوارض صدمات نیازمند اخذ مشاوره، تصویربرداری یا سایر اقدامات پاراکلینیک هستیم و این امر برای حفظ حقوق مراجعه کنندگان و اظهارنظر دقیق در خصوص صدمات است، بنابراین صبر و شکیبایی بیشتر مراجعان را می‌طلبد.

در صورت وجود جراحات و صدمات عمده و تهدید کننده، فرد می‌تواند پس از انجام اقدامات درمانی به پزشکی قانونی مراجعه کند و سوابق اقدامات انجام شده از سوی پزشکی قانونی از مرجع درمان کننده اخذ خواهد شد تا حقی از فردی ضایع نشود.

کد خبر 416611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان