همشهری آنلاین: سامانه پرتابل امحای زباله‌های بیمارستانی به روش پلاسمای حرارتی با حضور رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری معاونت علمی در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد.

سامانه پرتابل امحای زباله‌های بیمارستانی

به گزارش مهر، سامانه پرتابل امحای زباله‌های بیمارستانی به روش پلاسمای حرارتی توسط محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامي و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و ساخته شده است.

این پروژه اولین سامانه امحا پسماندهای بیمارستانی به روش پلاسمای حرارتی در کشور و خاورمیانه است که بصورت کاملا بومی توسط محققان کشورمان ساخته شد.

روش پلاسمایی امحای پسماندها به ویژه زباله‌های خطرناک، طی دو دهه اخیر در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. این روش به صورت تجاری در مواردی نظیر زباله‌های شهری، بیمارستانی، پسماندهای زیست توده نظیر ضایعات جنگلی و کشاورزی، ضایعات نفتی مانند شیل، sands و Potecoke و پسماندهای خطرناکی همچون انواع اشتعال‌پذیر، بسیار واکنش‌پذیر و خورنده به کار گرفته می‌شود.

تمامی تجهیزت و فناوری سامانه پرتابل امحای زباله‌های بیمارستانی به روش پلاسمای حرارتی، بومی و توسط محققان واحد علوم و تحقیقات در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات طراحی و ساخته شده است.

این سامانه از بخش‌ها و اجزایی نظیر راکتور پلاسمایی، مشعل‌های پلاسمایی که در کوره قرار دارند، سیستم پردازش زباله، منابع تغذیه، سیستم کنترل خنک‌کننده HF منبع تغذیه، کمپرسورهای هوای تمیز، سامانه تسویه و پاکسازی گاز خروجی و سامانه جمع‌آوری سرباره مذاب تشکیل شده است.

خروجی فرایند امحا، گاز سنتزی و سرباره مذاب بی خطر است. پلاسمای ایجاد شده از مشعل‌های پلاسمایی طراحی و ساخته شده توسط محققان واحد علوم و تحقیقات علاوه بر استفاده در زباله‌سوزهای بیمارستانی می‌تواند برای کاربردهای مختلفی مانند گازی‌سازی، اسپری، برش و جوش نیز استفاده شود.

در صورت بکارگیری زباله‌سوز پلاسمایی در ظرفیت‌های بالاتر برای زباله‌های شهری یا زباله‌هایی مانند ضایعات پلیمری و لاستیک به واسطه حجم گاز سنتزی حاصل از سوزاندن زباله در این سامانه، امکان تولید برق توسط ژنراتورهای گازسوز نیز وجود دارد.

از جمله مزایایی سامانه زباله سوز پلاسمای حرارتی می‌توان به تولید دماها و شدت‌های انرژی بسیار بالاتر از روش‌های معمول شیمیایی یا غیره و بازده تخریبی و امحای فوق‌العاده بالا، توانایی تولید دمای مورد نیاز برای مذاب‌سازی ترکیبات خاص، کمترین آلودگی یا محصولات جانبی مضر، عدم نیاز به دفن زباله و یا فرآیندهای خاص بر روی پسماندهای بیمارستانی، کاهش حجم و وزن پسماند، عدم وابستگی به آزمون‌های آزمایشگاهی، دربرگیری طیف وسیعی از انواع گوناگون زباله‌ها، قابلیت کار به صورت شبانه‌روز در هفت روز هفته، قابلیت پرتابل، هزینه سرمایه‌گذاری و تعمیر نگهداری پایین، ریسک تجاری کم، دوستدار محیط زیست و امکان تولید ارزش افزوده از زباله اشاره کرد.

کد خبر 416502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار