یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین - بابک فعال: مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی(MMA) با حداقل قوانین محدودکننده انجام می‌شود.

اجرای فنون تقریباً تمام رشته‌های رزمی در آن آزاد است و به همین دلیل خشونت بالایی در مسابقات آن وجود دارد. این مسابقات به‌طور معمول بر روی یک سکوی هشت ضلعی که دور آن با توری‌های فلزی پوشیده شده‌است، برگزار می‌شود.

  • قوانین کلی MMA

حمله به پايين تنه، فروکردن انگشت در چشم، فروکردن انگشت به هرکدام از منافذ بدن،ضربه زدن به قسمت گلو، نیشگون گرفتن و با پا ضربه زدن به حریفی که بیهوش است یا به زمین افتاده‌است خطا محسوب می‌شود.

  • مکمل‌های MMA

به منظور حرفه‌ای شدن در این رشته می‌توان از دیگر رشته‌های رزمی بهره گرفت.

از بوکس به عنوان ضربات مشت و نحوهٔ گارد و دفاع

از موی‌تای به عنوان ضربات آرنج و زانو و ساق

از کیوکوشین به عنوان محکم کردن بدن در برابر ضربات

از تکواندو به عنوان ضربات سرعتی و متفاوت پا

از کیک‌بوکسینگ به عنوان ترکیب دست و پا

از ووشو ساندا به عنوان جواب دادن به ضربات با استفاده از فنون درگیری و گول‌زدن با استفاده ترکیب دست و پا و کشتی

از کشتی به عنوان زیرگیری و خاک کردن‌ها

از جودو به عنوان فنون پرتابی

از جوجیتسو برزیلی به عنوان فنون در خاک و قفل مفاصل.

  • تاریخچه

رقابت‌های MMA در کل شیوه جدیدی از رقابت‌های رزمی محسوب می‌شود اما اگر به گذشته نگاه کنیم می‌توان رگه‌هایی از رقابت‌های «وال تودو» که از سال ۱۹۲۰ در برزیل برگزار می‌شود را در MMA امروزی مشاهده کرد و اگر خیلی به عقب برگردیم شاید «پانکریشن» این نقش را برعهده بگیرد.

به‌طور کلی تفکر ترکیب رشته‌های مختلف رزمی، بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ رشد پیدا کرد که نقش اصلی را در این مورد بروس لی بازی کرد. او معتقد بود یک مبارز خوب، یک بوکسور، یک کاراته کا، یک جودوکار یا یک کونگ‌فو کار نیست. یک مبارز خوب کسی است که خودش را با هر سبکی وفق داده و توانایی مبارزه در هر استایلی را دارد. در واقع با هر نوع تکنیکی که یادمی‌گیرد و تمرین می‌کند با استفاده از آن حریفش را از هر استایلی زمین گیر کند.

این حرف بعدها توسط دانا وایت به صورت عملی وارد عرصه رقابت‌های رزمی شد. دانا وایت رئیس UFC و کسی است که امروز وی را به عنوان گسترش دهندهٔ MMA می‌شناسند.

MMA نوین از سال ۱۹۹۳ با برگزاری مسابقات UFC در ایالات متحده و به دنبال آن رقابت‌های PRIDE در سال ۱۹۹۷ در ژاپن کلید خورد. این رقابت‌ها از آن زمان تا به حال از نظر قوانین تغییرات زیادی را شاهد بوده‌است؛ با این هدف که این تغییرات بتواند رقابت‌های MMA را به عنوان یک ورزش به جامعه معرفی کرده و گسترش دهد. مسابقات MMA هم‌اکنون در سراسر جهان کاملاً شناخته شده و در ایالات متحده و ژاپن از محبوبیت شگرفی برخوردار است. 

کد خبر 415902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار