همشهری آنلاین: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مصرف مواد پلاستیکی در استان افزایش یافته است.

مصرف مواد پلاستیکی در آذربایجان غربی افزایش یافته است

به گزارش ايسنا، پرویز آراسته با بیان این که یکی از چالش‌های عصر حاضر در بخش محیط زیست افزایش کیسه‌های پلاستیکی و نیز مواد پلیمری است افزود: متاسفانه خطرات و آلودگی ناشی از این مواد به مرز هشدار رسیده و باید هر چه سریع‌تر روش و شیوه استفاده از پلاستیک در زندگی و جوامع بشری تغییر یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان این که هم اکنون نیمی از عوامل آلودگی در استان به دلیل استفاده بسته‌بندی‌های پلاستیکی مواد غذایی، میوه‌جات و ... است افزود: این بسته‌بندی‌های پلاستیکی یک بار مصرف بوده و قابل بازیافت نیستند.

  • قانون مشخصی در زمینه ممنوعیت استفاده از پلاستیک در استان و حتی کشور نداریم

آراسته با اشاره به ضعف و خلاء قانونی در زمینه استفاده از مواد و کیسه‌های پلاستیکی در کشور و به تبع آن استان خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر قانون مشخصی در زمینه ممنوعیت استفاده از پلاستیک در استان و حتی کشور نداریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به بالا بودن هزینه کیسه و بسته‌بندی‌های جایگزین کیسه و بسته‌بندی‌های پلاستیکی در استان و کشور عنوان کرد: بازیافت مجدد پلاستیک، کاهش مصرف از مبدا، نه به کیسه‌های پلاستیکی و تدوین قانون جامع در خصوص ممنوعیت استفاده از پلاستیک باید در دستور کار قرار گیرد.

  • 11 درصد از زباله‌های استان را پلاستیک تشکیل می‌دهد

آراسته با اشاره به این که در حال حاضر 11 درصد از زباله‌های استان را پلاستیک تشکیل می‌دهد و در سایت‌های دفن زباله دفن می‌شود اظهار کرد: مقدار کمی توسط شرکت‌های مربوطه بازیافت می‌شود.

وی با بیان این که آمار دقیقی از میزان مصرف کیسه‌های پلاستیکی و بسته‌بندی در این خصوص وجود ندارد اضافه کرد: متاسفانه تاکنون جایگزین مناسبی نیز در این خصوص وجود ندارد تا به مردم معرفی شود.

  • مصرف پلاستیک در کشور رو به افزایش است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با تاکید بر این که هم اکنون ۲۵ کشور دنیا مصرف پلاستیک را ممنوع کرده‌اند، گفت: این در حالی است که مصرف پلاستیک در کشور و به تبع آن استان ما رو به افزایش است.

وی ادامه داد: باید از مبدا تا مقصد تفکیک پسماند پلاستیکی را انجام دهیم تا بازیافت هم به خوبی انجام شود چرا که سوزاندن مواد پلاستیکی باعث تولید گاز خطرناکی می‌شود که این روشی خطرناک در حذف مواد پلاستیکی است.

آراسته با بیان این که پلاستیک تا هزاران سال در طبیعت باقی مانده و موجب آلودگی می‌شود، افزود: باید پاکسازی و خروج مواد پلاستیکی از طبیعت به خصوص منابع آب‌های زیرزمینی و ورودی و خروجی رودخانه‌ها با همکارهای سازمان‌های مردم نهاد در استان و با مشارکت مردم اجرایی شود.

کد خبر 414714

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha