مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: طبق نتایج یک تحقیق جدید، کم آبی بدن موجب تغییر در شکل و فعالیت مغز شده و عملکرد مهارتی مغز را کُند می کند.

کم آبی بدن به مغز آسیب می‌رساند

به گزارش خبرنگار مهر، محققان موسسه تکنولوژی جورجیا در مطالعه‌ای دریافتند زمانی که بی آبی بدن به اوج می‌رسد، بخشی از مغز متورم می‌شود، سیگنال‌دهی نورونی تشدید می‌شود و انجام مهارت‌های یکنواخت و معمولی مغز دشوارتر می‌شود.

محققان همچنین دریافتند گرمای شدید هم به عملکرد افراد شرکت کننده در تست آسیب می‌رساند، اما صدمه ناشی از کمبود آب، حدود دو برابر بیشتر است.

«میندی میلارد استافورد»، پژوهشگر ارشد مطالعه، در این باره می‌گوید: «ما در این مطالعه به بررسی این مسئله پرداختیم که آیا ورزش و استرس گرمایی به تنهایی بر عملکرد شناختی مغز تاثیر دارند و تاثیر کم آبی را مورد مطالعه قرار دادیم.»

در آزمایشات، زمانی که شرکت کنندگان ورزش کرده، عرق کردند و آب نوشیدند، فضاهای مملو از مایع موسوم به حفره در مرکز مغز منقبض شدند. اما در حالت فعالیت زیاد فیزیکی همراه کم آبی بدن، این حفره‌ها معکوس عمل کرده و بزرگ شدند.

محققان دریافتند در واکنش به سیگنال کم آبی بدن، نواحی از مغز که الزاما نیازی به دخالت در انجام مهارت ندارند وارد عمل شده و فعالیت‌شان تشدید می‌شود و همین مسئله موجب دشواری عملکرد مغز در انجام مهارت‌های عادی می‌شود.

 

کد خبر 414710

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha