همشهری آنلاین: سازمان عفو بین الملل از مقام های سعودی خواست که حکم اعدام إسراء الغمغام به همراه ۴ متهم دیگر را به اتهام شرکت در تظاهرات ضد حکومتی لغو کند.

فعال مدنی عربستان

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی نبا؛ رسانه وابسته به مخالفان سعودی، "سماح حدید" مدیر خاورمیانه‌ای سازمان عفو بین‌الملل در این باره تصریح کرد: اجرای حکم اعدام این فعال مدنی، تهدید جدی برای دیگر فعالان حقوق بشری دربند سعودی دارد.
حدید گفت: هدف از محاکمه الغمغام، ساکت کردن مخالفان در منطقه شرقی (قطیف) سعودی است و عربستان یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد اعدامی را دارد.

وی خطاب به سازمان‌های حقوق بشری، از آنان خواست، چشم‌های خود را به روی کارنامه سیاه حقوق بشری عربستان نبندند و مانع از محاکمه سیاسی فعالان و نیز اقداماتی شوند که در تعارض با قوانین بین‌المللی است.

الغمغام فعال زن 29 ساله سعودی دسامبر 2015 ( آذرماه 94) به همراه همسرش "موسی الهاشم" به اتهام آنچه تدارک برای برپایی تظاهرات ضد دولتی در قطیف عربستان نامیده شده است، بازداشت شد.

در همین حال، ' ادم اوستن' سخنگوی 'کریستیا فریلند' وزیر امورخارجه کانادا نیز روز پنجشنبه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در عربستان، شمار زیاد اعدامی‌ها در این کشور و نبود آزادی بیان، حبس مدافعان حقوق بشر و حقوق زن، اعلام کرد: اتاوا نگران سرنوشت مردان و زنان بازداشت شده به دلایل سیاسی در عربستان به ویژه الغمغام فعال زن سعودی است.

الغمغام تنها زن دربند سعودی نیست که به دلیل عقاید و فعالیت‌های خود در مخالفت با رژیم ریاض زندانی است، بلکه 13 تن دیگر نیز در زندان به سر می‌برند که کسانی چون 'لجین الهذلول'، 'عزیزه الیوسف'، 'ایمان النفجان' و سمر بدوی' نیز در انتظار حکم اعدام هستند.

کد خبر 414457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =