خانواده مردی که مدتی قبل به‌دلیل دریافت کلیه از مردی که به ایدز مبتلا بود جانش را از دست داده، خواستار دریافت دیه از بیت‌المال شدند.

به گزارش همشهری، اوایل سال85 مرد 36ساله‌ای که مهندس پرواز بود وقتی به‌دلیل نارسایی کلیه به بیمارستان مراجعه کرد پزشکان اعلام کردند کلیه‌های او از کار افتاده و باید به فکر پیوند کلیه باشد. او از همان زمان تلاشش را برای یافتن فردی که حاضر باشد کلیه‌اش را اهدا کند آغاز کرد تا اینکه مدتی بعد مردی حاضر به فروش یکی از کلیه‌هایش به مبلغ 4میلیون تومان شد.

بعد از انجام آزمایش‌های اولیه، کلیه این فرد به مهندس پرواز پیوند زده شد اما مدتی بعد او با ضعف عمومی به بیمارستان مراجعه کرد و در آنجا بود که معلوم شد او به بیماری ایدز مبتلا شده است. او ابتدا فکر می‌کرد آلوده بودن تجهیزات بیمارستانی این بیماری را به جانش انداخته اما در ادامه معلوم شد فردی که کلیه‌اش را به او فروخته مبتلا به ایدز بوده و در آزمایش‌های اولیه فرد دیگری را که سالم بوده به‌جای خودش معرفی کرده بود. مرد جوان 17‌ماه را با بیماری ایدز دست و پنجه نرم کرد و نتوانست فروشنده کلیه را پیدا کند و سرانجام تسلیم مرگ شد.

با مرگ این مرد خانواده‌اش بار دیگر تلاش‌هایشان را برای یافتن مرد شیاد و خانواده‌اش آغاز کردند تا اینکه توانستند پدر او را پیدا کنند. تحقیق از محل کار او نشان می‌داد او 2مرتبه درخواست وام کرده بود. یک مرتبه برای معالجه فرزندش که به ایدز مبتلا بود و بار دوم برای برگزاری مراسم ختم پسرش. شواهد به‌دست‌آمده نشان می‌داد ایدز جان جوان شیاد را هم گرفت است. با وجود این پدر او بازداشت و به اتهام مخفی نگه داشتن حقیقت به 10سال زندان محکوم شد.

با گذشت 12سال از این ماجرا همسر مهندس پرواز به دادگاه کیفری یک استان تهران مراجعه و اعلام کرد که او نیز به ایدز مبتلا شده و خواستار دریافت دیه شوهرش و دیه جبران خسارت خودش از بیت‌المال است. در جلسه رسیدگی به این پرونده که دیروز در شعبه دوم برگزار شد وکیل این زن گفت: وزارت بهداشت در احراز هویت اهدا‌کننده کلیه و انجام آزمایش از او قصور کرده و همین کوتاهی موجب مرگ همسر موکلم و ابتلای او به ایدز شده است. از این‌رو خواستار دریافت دیه هستیم.براساس این گزارش قرار است قضات دادگاه به‌زودی در این‌باره تصمیم‌گیری کنند.

کد خبر 414235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار