همشهری آنلاین: کاروان ورزشی ایران در حالی با ۳۷۸ ورزشکار راهی بازی‌های آسیایی می‌شود که برخی از این ورزشکاران رکوردهای قابل توجهی را به خود اختصاص داده‌اند.

بازی‌های آسیایی

هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی از ۲۷ مرداد در اندونزی آغاز می‌شود و کاروان ورزشی ایران قرار است با ۳۷۸ ورزشکار در این رویداد شرکت کند. در این کاروان انواع و اقسام‌ترین‌ها وجود دارد و شاید جالب باشد که بدانیم پرافتخارترین یا قدیمی ترین ورزشکار کاروان چه کسانی هستند و ایران با چه نوع کاروانی قدم در بازی های آسیایی ۲۰۱۸ می‌گذارد. از این رو در ادامه به معرفی مهم‌ترین "ترین‌های" کاروان ایران می‌پردازیم:

  • طلایی ترین ورزشکار در بازیهای آسیایی

احسان حدادی یکی از شاخص ترین ورزشکاران حاضر در کاروان ایران است که قرار است چهارمین دوره بازی های آسیایی خود را تجربه کند. حدادی ۳۳ ساله در سه دوره گذشته (۲۰۱۴ اینچئون، ۲۰۱۰ گوانگژو و ۲۰۰۶ دوحه) موفق به کسب سه مدال طلا شده بود از این رو در میان نفرات حاضر در کاروان ایران پرافتخارترین ورزشکار ایران در ادوار بازیهای آسیایی محسوب می شود.

در حالی که برخی از ورزشکاران ایران نظیر بهداد سلیمی، محسن شادی و محسن محمد سیفی برای گرفتن سومین مدال طلای خود به بازی های آسیایی ۲۰۱۸ می روند، حدادی به دنبال چهارمین طلا است تا همچنان یک قدم از دیگر ورزشکاران ایرانی جلوتر باشد.

  • با سابقه‌ترین ورزشکار

مهدی سهرابی در رشته دوچرخه سواری فعالیت دارد و از رکابزنان شاخص ایران است. سهرابی از آن جهت قدیمی ترین ورزشکار کاروان لقب گرفته که پنجمین دوره بازی های آسیایی خود را تجربه خواهد کرد.

سهرابی ۳۶ساله اولین دوره بازی های آسیایی خود را در کنار چهره هایی چون علیرضا حیدری، علیرضا دبیر، عباس جدیدی، حسین رضازاده و هادی ساعی که عضو کاروان بودند، تجربه کرد. اکنون هم در حالی که این نفرات سالها است ورزش را کنار گذاشته اند اما سهرابی هنوز در بازی های آسیایی حضور دارد و باید در کنار نسل دیگری از ورزش ایران این رویداد را تجربه کند.

سهرابی در حالی در بازیهای ۲۰۰۲ بوسان صاحب مدال شده که برخی از ورزشکاران کاروان فعلی در آن زمان یک یا دو ساله بوده‌اند

سهرابی در چهار دوره بازی‌های آسیایی حضور داشته که حاصل آن کسب ۶ مدال است.

نتایج سهرابی در چهار دوره قبلی بازی های آسیایی:

رشته: دوچرخه سواری ، پیست و جاده

۲۰۰۲بوسان: مدال نقره

۲۰۰۶ دوحه: ۲مدال نقره و یک برنز

او توانست بیشترین مدال را در بین وزشکاران ایرانی در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ کسب کند.

۲۰۱۰گوانگژو: ۲مدال برنز

تیم چهار کیلومتر تعقیبی تیمی ایران که مهدی سهرابی هم جزو آن بود مقام چهارم را گرفت اما پس از بازی ها برای رکابزنان ایران حکم سومی و مدال برنز ارسال شد.

۲۰۱۴ اینچئون: بدون مدال و در استقامت جاده هجدهم شد.

  • جوان‌ترین ورزشکار

کاروان ایران نفرات ۱۶، ۱۷ ساله کم ندارد اما کم سن ترین ورزشکار ایران از رشته تیراندازی است. آرمینا صادقیان متولد ۲بهمن ۱۳۸۰ است و کم سن ترین ورزشکار اعزامی ایران به بازی های آسیایی محسوب می شود.

پس از او امین احمدیان از رشته تنیس روی میز و محمد مهدی کنارنگ از رشته قایقرانی قرار دارند که البته این دو ورزشکار باید در بازی‌های آسیایی تولد ۱۷ سالگی خود را جشن بگیرند.

احمدیان متولد ۹ شهریور ۱۳۸۰ و کنارنگ متولد ۸ شهریور ۱۳۸۰ است.

امیر سیاوش ذوالفقاریان از رشته تیراندازی و نیما رهبری واحد از بادبانی متولد ۸۰ هستند اما به تازگی تولد ۱۷ سالگی خود را جشن گرفته اند.

  • پرافتخارترین تیم

کاروان ایران در ۴۲ رشته بازی های آسیایی نماینده دارد اما در میان تیم های اعزامی به بازی های آسیایی۲۰۱۸، کشتی پرافتخارترین تیم است. کشتی در ۱۳ دوره بازی های آسیایی حضور داشته است که حاصل آن ۶۴ مدال طلا، ۴۰نقره و ۳۳ برنز بوده است.

تیم ملی کشتی ایران در چهار دوره هم بهترین تیم شناخته شده که دو دوره آن ۲۰۱۰ گوانگژو و ۲۰۱۴ اینچئون بوده است و باید دید در جاکارتا هم می تواند با مدال هایی که می گیرد هت تریک کند و عنوان بهترین تیم را به دست آورد یا خیر.

  • پرستاره‌ترین تیم

کاروان ایران یک تیم پرستاره هم دارد که ورزشکاران آن مدالی را درکارنامه خود دارند که آرزوی هر ورزشکاری رسیدن به آن مدال است.تیم ملی وزنه برداری ایران قطعا پرستاره‌ترین تیم حاضر در کاروان ایران است در این تیم سه قهرمان المپیک حضور دارند که وجودشان جذابیت خاصی به بازی های آسیایی ۲۰۱۸ خواهد داد.

بهداد سلیمی : قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن

کیانوش رستمی: نایب قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن و قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو

سهراب مرادی: قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو

منبع: ايسنا

کد خبر 413878

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی