همشهری آنلاین: استاندار گلستان گفت که جنگل‌های بکر این استان به‌ویژه منابع هیرکانی به عنوان ذخایر ناب ایران و حتی جهان به امکانات مهار آتش از جمله تجهیزات هوایی و بالگرد نیاز جدی دارد.

جنگل‌های هیرکانی به بالگرد نیاز دارد

به گزارش ایرنا، سیدمناف هاشمی روز یکشنبه در دیدار با معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در گرگان اظهار داشت: سالانه گستره زیادی از جنگل‌های استان به دلیل آتش‌سوزی و نبود تجهیزات کامل و مناسب برای خاموش کردن نابود می‌شود که استقرار بالگرد برای امدادرسانی می‌تواند حجم خسارت را تا حد زیادی کاهش دهد.

وی با یادآوری گرم شدن تدریجی زمین و طولانی شدن فصل گرم که امسال تشدید شد، بیان کرد: گلستان در مقایسه با دو استان شمالی و ساحلی دیگر خشک‌تر و کم بارش‌تر است که همین مورد احتمال افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌های استان را افزایش می‌دهد.

استاندار گلستان افزود: امسال آتش‌سوزی‌های زیادی در جنگل‌های گلستان رخ داد که اگر اقدام به موقع نیروهای امدادی محلی، دهیاران و روستاییان نبود، بی‌تردید بخش زیادی از این عرصه‌های ارزشمند طبیعی از بین می‌رفت.

هاشمی ادامه داد: زمینه بروز آتش‌سوزی‌های بزرگ در جنگل‌های هیرکانی گلستان وجود دارد که استقرار بالگرد برای استفاده در مواقع اضطراری می‌تواند از بروز فاجعه تلخ و نابودی وسیع جنگل‌ها جلوگیری کند.

وی نیاز به دیگر تجهیزات از جمله سنسورهای هشدار آتش، پهپاد و تجهیزات سبک را نیز مورد تاکید قرار داد و با یادآوری ظرفیت‌های گردشگری گلستان گفت: استفاده درست و هدفمند از جنگل و جزیره آشوراده بخشی از این ظرفیت است که امیدواریم رفع موانع قانونی و اخذ مجوزهای لازم راهگشای بهره‌مندی از امکانات استان برای ایجاد شغل، درآمدزایی و ارزش افزوده مردم منطقه باشد.

به گزارش ایرنا جنگل‌های هیرکانی با 40 میلیون سال عمر گنجینه‌ای از گونه‌های مختلف جنگلی بوده و از آستارا در غرب استان گیلان شروع و با امتداد در مازندران تا گُلیداغ در شرق استان گلستان 800 کیلومتر طول و 20 تا 70 کیلومتر عرض دارد.

هیرکان یا ورکان به روایتی صورت یونانی باستان گرگان یا جرجان است که در زمان باستان محل زندگی قومی به همین نام در استان گلستان امروزی و حومه آن بوده است.

کد خبر 413496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =