همشهری آنلاین: دانشمندان سوئیسی معتقدند تغییرات اقلیم نه تنها تابستان‌های زمین را گرم‌تر کرده، بلکه دما را در فصل بهار افزایش داده و منجر به شروع زود هنگام فصل رویش و آسیب‌پذیری درختان در برابر خطر سرمازدگی اواخر این فصل می‌شود.

تغییرات اقلیم خطر سرمازدگی درختان را افزایش می‌دهد

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی علم و فناوری فیز، گرم شدن زمین و افزایش دما در فصل بهار، درختان را در وضعیتی دشوار قرار داده است؛ در حالی که شکوفه کردن و سبز شدن برگ‌های جدید روی درخت زمان رشد درخت را در کل سال افزایش داده، خطر سرمازدگی را برای سبز رویان زمین بیشتر کرده است.

نمونه‌هایی از این امر را در دهه سوم ماه آوریل (اوایل اردیبهشت) سال گذشته و سال جاری میلادی شاهد بودیم که بعد از گرم شدن اوایل ماه مارس و اول آوریل (اواخر اسفند و فروردین)، دما دوباره به زیر صفر رسید و عواقب ناخوشایندی را برای باغداران و صیفی‌کاران رقم زد.

کریستوف بیگلر Christof Bigler و هرالد باگمن Harald Bugmann اساتید رشته اکولوژی جنگل‌ها در دانشگاه ای تی اچ زوریخ سوئیس، تاثیر سرمازدگی را روی 13 گونه درخت و درختچه در اروپا طی 60 سال گذشته بررسی کرده‌اند؛ این گروه از محققان داده‌های دما و 48 هزار مورد مشاهده عینی رویش مجدد برگ درختان را در 264 ایستگاه تحلیل کردند که این داده‌ها از سال 1951 به بعد ثبت شده بود.

یافته‌های این تحقیق که اخیرا در نشریه "گزارش های علمی" Scientific Reports منتشر شده، نشان می‌دهد از سال 1980، برگ‌دهی درختان در نتیجه تغییرات اقلیم و گرم شدن زمین زودتر آغاز می‌شود و بعضی گونه‌های درختان نیز زودتر شکوفه می‌دهند، این وضع یعنی زمان بین آخرین دوره سرما و رویش مجدد برگ‌ها کوتاه‌تر شده و به گفته بیگلر خطر سرمایه‌گذاری افزایش یافته است.

سرمازدگی درختان را ضعیف می‌کند و اگر درختان دوباره شکوفه دهند منابع لازم را برای رشد بیشتر و قوی‌تر از ریشه‌هایشان ندارند، این وضع یعنی توان درخت کاهش می‌یابد همانطور که در حلقه‌های دور ساقه درخت بعد از دوره‌های سرما و یخ‌زدگی مشاهده می‌شود.

این دو دانشمند معتقدند دوره‌های سرمازدگی اواخر بهار همچنان ادامه خواهد داشت اما زمان رویش مجدد برگ‌ها برای دوره‌ای کوتاه رخ خواهد داد. اطلاعات بیشتر و دریافت بهتر از شیوه واکنش درختان محلی نسبت به شرایط متغیر دمایی باعث می‌شود اکولوژیست‌های جنگل بهتر و دقیق‌تر بدانند درختان در آینده چقدر زودتر شکوفه می‌کنند و ترکیب گونه‌ای درختان چطور توسعه می‌یابد.

کد خبر 413305

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha