همشهری آنلاین: یورو نیوز طی گزارشی در باره ایران بعد از شروع مرحله نخست تحریم‌ها نوشت؛ قیمت ارز کاهش یافت، بازار بورس رکورد شکنی کرد و قمیت خودروها fh افت مواجه شد.

cars money bourse

در گزارش يورو نيوز با عنوان "استقبال متفاوت از بازگشت تحریم‌ها؛ رکوردشکنی بورس تهران و نزول نرخ ارز" آمده است:

در حالی که از یک دقیقه بامداد روز ۶ ماه اوت(۱۵ مردادماه) بخشی از تحریم‌های دو مرحله‌ای مالی و تجاری آمریکا علیه اقتصاد ایران آغاز می‌شود، بورس اوراق بهادار تهران با شروع معاملات روز دوشنبه ( 15 مرداد) خود با تشکیل صف خرید یک‌هزار میلیارد تومانی سهام شرکت‌های تولیدکننده فلزات، محصولات پتروشیمی و معادن استخراج فلزات مواجه شد.

بدین ترتیب همزمان با رشد قیمت سهام شرکت‌های عضو بورس تهران، شاخص کل این بورس با جهش ۵ هزار و ۱۹۸ واحدی، رکورد تاریخی ۱۳۳ هزار و ۶۴۶ واحدی را ثبت کرد.

در میان شرکت‌های بورسی، رشد قیمت سهام فولاد خراسان به تنهایی ۴۸۷ واحد در رشد شاخص کل بورس تهران تاثیرگذار بود.

این در شرایطی است که بخشی از تحریم‌های آمریکا که از روز سه‌شنبه دوباره اعمال خواهد شد، شامل تحریم تجارت فلزات و صنعت خودرو می‌شود.

با این وجود، در جریان معاملات روز دوشنبه بورس تهران، شرکت محور خودرو و حق تقدم شرکت موتورسازان تراکتورسازی که از مجموعه شرکت‌های صنعت خودرو محسوب می‌شوند، شاهد رشد قیمت سهام بودند.

در مجموع بورس اوراق بهادار تهران طی معاملات روز دوشنبه شاهد معاملاتی به ارزش یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.

  • کاهش قیمت ارز و سکه

در بازار آزاد ارز تهران نیز در جریان داد و ستدهای روز دوشنبه، قیمت انواع ارزهای خارجی سیر نزولی به خود گرفت.

به طوری که بهای هر یورو با بیش از ۵۰۰ تومان کاهش با کمتر از ۱۱ هزارتومان رسید و نرخ دلار آمریکا هم به حدود ۹ هزار و ۶۰۰ تومان تنزل کرد.

قیمت هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امام نیز با بیش از ۱۷۰ هزارتومان کاهش به کمتر از ۳.۵ میلیون تومان رسید.

این در شرایطی است که مطابق مفاد تحریم‌های آمریکا، خرید و فروش اسکناس دلار و معامله طلا برای دولت ایران ممنوع خواهد شد و دولت ایران امکان استفاده از موجودی حساب‌های ریالی خود در خارج از کشور را نخواهد داشت.

با این وجود بانک مرکزی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که از روز سه شنبه معاملات ارز را آزاد خواهد کرد و تعیین قیمت آن را به سازوکار بازار خواهد سپرد و نرخ رسمی دلار را تنها برای تامین کالاهای اساسی مورد استفاده قرار خواهد داد.

طی هفته‌های گذشته و با وجود اعلام سیاست تک نرخی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای ارز و اعمال محدودیت گسترده برای خرید و فروش آزاد آن، نرخ دلار رکورد تاریخی ۱۲ هزارتومان را نیز ثبت کرده بود. همچنین قیمت هر قطعه تمام سکه طلا تا ۴.۵ میلیون تومان صعود کرده بود.

  • افت قیمت خودرو

همچنین بازار خودرو ایران نیز روز دوشنبه شاهد کاهش نسبی قیمت‌ها تا سقف ۲ میلیون تومان بود.

در این میان به عنوان نمونه قیمت پژو۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش یک میلیون تومانی، ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد و بهای سمند ال ایکس هم با کاهش ۲ میلیون تومانی به ۴۷ میلیون تومان رسید.

کد خبر 412882

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha