همشهری آنلاین: در ساعات اولیه امروز سه‌شنبه نهم مردادماه نرخ هر دلار آمریکا با کاهش اندک نسبت به روز گذشته در محدوده ۱۰ هزار و هفتصد تا ۱۱ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

Money

به گزارش ایلنا از خیابان فردوسی و منوچهری، در روزهای اخیر هر دلار آمریکا نرخ پنج رقمی را تجربه می‌کند که در طول تاریخ اقتصادی ایران بی‌سابقه است اما آنچه مهم است، وجود اختلاف‌نظر در مورد سر منشا و آبشخور این نوسانات است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی و کنش‌گران این حوزه با تاکید بر عوامل داخلی، مولفه‌هایی مانند حجم نقدینگی، سوء مدیریت، دست‌های پنهان داخلی برای رانت‌جویی،.... را دلیل این نابسامانی ارزی مطرح می کنند درحالی‌که اکثر مسولین به عوامل خارجی و نظریه توطئه متوسل می‌شوند.

اما آنچه برای آحاد جامعه مهم است فارغ از ریشه این تحولات، تاثیر آن بر دیگر متغیرهای اقتصادی مانند تورم است که موجب ایجاد اضطراب در مردم شده است و اکنون این نوسانات موجب افزایش سوداگران یا دلالان در بازار آزاد ارز شده است.

براساس آخرین مشاهدات امروز (حدود ساعت 12 ظهر) تعداد ماموران نیروی انتظامی در خیابان فردوسی و منوچهری به عنوان یکی از مراکز عمده تجمع دلالان، افزایش داشته و از هرگونه تجمعی در مقابل صرافی‌ها و پیاده‌روها ممانعت به عمل می‌آید. همچنین در ساعات اولیه امروز نرخ هر دلار آمریکا با کاهش اندک نسبت به روز گذشته در محدوده 10 هزار و هفتصد تا 11 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

همچنین نرخ هر یورو در بازار آزاد در بازه قیمتی ۱۲هزار و پانصد تومان تا ۱۳ هزار تومان مبادله می‌شود.

در سوی دیگر بازار، قیمت سکه پس از چند روز، وارد رژیم کاهشی شد. به طوری که قیمت هر قطعه سکه تمام با کاهش ۱۵ هزار تومانی نسبت به روز گذشته، شاهد قیمت ۴ میلیون و سیصد و پنجاه هزارتومان بود.

همچنین قیمت هر قطعه نیم سکه بهار آزادی در محدوده ۲ میلیون و پنجاه هزار تومان تا ۲ میلیون و صدوشصت هزار تومان است.قیمت هر قطعه ربع سکه در بازه قیمتی ۱ میلیون و پنجاه هزار تومان تا ۱ میلیون و صد هزار تومان خریدوفروش می‌شود.

مشاهدات نشان می‌دهد که افزایش بی‌سابقه‌ای در تعداد دلالان در بازار آزاد ایجاد شده است به طوری که از خیابان منوچهری تا چهارراه استانبول حضور پررنگی دارند.

کد خبر 412332

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha