همشهری آنلاین: یک متخصص قلب و عروق، با تاکید بر این مطلب که عملیات احیا باید در کمتر از ۵ دقیقه پس از مرگ مغزی انجام شود، گفت: ضروری است دستگاه شوک در معابر و اماکن عمومی وجود داشته باشد.

۵ دقیقه طلایی برای عملیات احیا | اهمیت دستگاه شوک در معابر

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مهرداد میرمعصومی در آستانه برگزاری بیستمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق، با بیان این که مرگ قلبی جان تمام افراد و حتی افرادی که هیچ سابقه بیماری قلبی ندارند را تهدید می‌کند، تصریح کرد: عملیات احیا برای افرادی که دچار سنکوپ شده‌اند باید بلافاصله انجام شود زیرا در غیر این صورت موجب مرگ افراد می‌شود.

وی اظهار کرد: مرگ ناگهانی قلب یکی از مشکلات قلبی است که به دلیل آریتمی قلبی رخ می‌دهد. متاسفانه آریتمی قلبی که منجر به مرگ ناگهانی می‌شود بدون علامت بروز می‌یابد و در کمتر از یک ساعت جان فرد را می‌گیرد.

میرمعصومی با بیان این که آریتمی اولین و آخرین علامت در مرگ قلبی است، افزود: مرگ قلبی در جامعه تحت عنوان سنکوپ رایج است به گونه‌ای که وقتی فردی بدون علامت و بیماری زمینه‌ای فوت می‌کند گفته می‌شود سنکوپ کرده که این مسئله همان مرگ قلبی است.

این متخصص قلب و عروق بیان کرد: آمار دقیقی از تعداد افرادی که به دلیل مرگ قلبی جان خود را از دست می‌دهند در کشور وجود ندارد اما نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد در هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت یک نفر دچار این عارضه می‌شود.

میر معصومی با تاکید براین که انجام بلافاصله عملیات احیا برای افرادی که دچار سنکوپ شده‌اند بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: عملیات احیا در این افراد باید بلافاصله آغاز شود که احیا به کمک دستگاه شوک انجام می‌شود. اگر عملیات احیا بلافاصله انجام شود احتمال زنده ماندن فرد نیز افزایش پیدا می‌کند.

این متخصص قلبی و عروق ادامه داد: در کشورهای پیشرفته تنها ۱۰ درصد افراد به کمک انجام به موقع احیا زنده می‌مانند اما متاسفانه سایر بیماران جان خود را دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه عملیات احیا باید در کمتر از ۵ دقیقه پس از مرگ مغزی برای بیمار انجام شود، گفت: متاسفانه با وجود ترافیک‌های بسیار سنگین در سطح شهرها نیروهای امدادی بعد از این زمان طلایی بر بالین بیمار حاضر می‌شوند که در نهایت هیچ اقدام موثری نمی‌توان انجام داد.

میرمعصومی یادآور شد: ضروری است دستگاه شوک در معابر و اماکن عمومی وجود داشته باشد تا بتوان در اسرع وقت و تا حد امکان به ادامه حیات بیماران کمک کرد.

این متخصص قلب و عروق با بیان این که تقریبا دو سوم افراد مرگ قلبی سابقه ابتلا به هیچ بیماری ندارند، گفت: تشخیص ابتلای افراد به مرگ قلبی بسیار سخت و تقریبا غیرممکن است به جز مواردی که افراد دارای سابقه بیماری یا جراحی باشند.

میرمعصومی افزود: به افراد توصیه می‌شود تا حد امکان ریسک فاکتورهایی مانند چربی خون، فشار خون، استعمال سیگار و...، را در خود کنترل کنند.

بیستمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق، در روزهای ۲۰ تا ۲۳ شهریور ۹۷ در مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

کد خبر 412178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار