همشهری آنلاین: وزیر کشور در خصوص مهاجرت عظیم از استان‌های دچار خشکسالی به استان‌های مرکزی و شمالی کشور هشدار داد.

مهاجرت عظیم از شهرهای دچار خشکسالی به مرکز و شمال کشور

به گزارش مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه شورای اجتماعی کشور افزود: مساله تهران را باید از نظر فرهنگی سیاسی اجتماعی و امنیتی بررسی کنیم. اگر برنامه‌ریزی صحیح نشود نمی‌دانیم در مواقع خاص تهران را چطور اداره کنیم. مواردی چون زلزله سیل و مسایل امنیتی.

وی افزود: در نگاه بلندمدت شرایط امروز تهران ناشی از توسعه نامتوازن در ۷ دهه گذشته است. سرعت آسیب‌ها بیش از اقدامات مثبتی است که انجام شده. مهاجرت از شهرهای دچار خشکسالی به استان‌های مرکزی و شمالی در حال افزایش است و دچار یک جابجایی و مهاجرت جمعیتی بزرگ خواهیم شد.

رحمانی فضلی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم گزارشی با آمارهای دقیق توسط سازمان‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی تعیین شود، تقاضاها ارائه و سپس مشکلات برطرف شوند.

وی با بیان این که در بحث اعتیاد جلسات متعددی برگزار شده است، گفت: همه مطالبی که در این جلسه مطرح شد، به نوعی با معضل اعتیاد در ارتباط بود،‌ قبلا تصمیم‌گیری شده بود افراد معتادی که از شهرستان‌ها در تهران دستگیر می‌شوند توسط قوه قضائیه به شهرستان‌های خود برای درمان بازگردند.

وی افزود: ما در حال حاضر گنجایش ۸ هزار نفر برای بستری معتادان تهران را دراختیار داریم، وزارت بهداشت و بهزیستی باید در مسائل معتادان متجاهر ورود پیدا کنند و استاندار تهران همانطور که در گذشته پیگیر بودند، به بررسی مشکلات بپردازند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ما درمان افراد معتاد را پیگیری می‌کنیم و انجام خواهیم داد، ولی این افراد باید توسط خانواده و محل کار در جامعه پذیرش شوند، همچنین هر چه موضوعات اجتماعی‌تر شوند، راحت‌تر حل می‌شوند. تکدی‌گری و کودکان بی‌سرپرست از دیگر معضلاتی هستند که نیازمند ساماندهی هر چه سریع‌تر هستند.

وزیر کشور درباره بافت‌های فرسوده و حواشی آن، گفت: این آسیب‌ها موضوعات متعددی را دربرمی‌گیرد و به نوعی حاشیه‌نشینی با دیگر معضلات اجتماعی در ارتباط است و همه دستگاه‌ها باید تلاش خود را انجام دهند تا شرایط مناسب شود.

وی اظهار داشت: ما سه ماه دیگر باید هفتمین گزارش خود را به مقام معظم رهبری ارائه دهیم، توقع ایشان این است که کار به نحو احسن انجام شود، همچنین ایشان توقع دارند حداقل ۷۰ درصد تغییرات در بحث معضلات اجتماعی انجام شود. ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا با تأمین زیرساخت‌ها در آسیب‌ها فائق آئیم.

وی درباره گسترش کتابخانه‌ها اظهار داشت: ما با شهرداری درباره احداث کتابخانه‌ها تعامل خواهیم داشت و اولویت احداث کتابخانه در شهرستان‌های اطراف نیز از شهر کمتر نیست.

وزیر کشور تصریح کرد: ما به قوه قضائیه ابلاغ کردیم تا بحث درمان معتادان را با جمع‌آوری آنان آغاز کند و حداقل ۲ هزار نفر را در دو اردوگاه بستری کنیم، همچنین اگر هر دستگاهی به هر دلیلی پاسخگوی مسائل نباشد و یک حلقه کار خود را به خوبی انجام ندهد، کار به پایان نمی‌رسد.

رحمانی فضلی ادامه داد: به طور مثال؛ اگر وزارت بهداشت در بحث درمان نتواند به خوبی عمل کند، دیگر سازمان‌ها مانند بهزیستی نمی‌توانند کارها را به درستی ادامه دهند.

وزیر کشور در پایان بیان داشت:‌ ما نمادهایی مانند هرندی که نماد آسیب‌های اجتماعی هستند را تغییر خواهیم داد و از آن مناظر خوبی می‌سازیم.

کد خبر 411416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار