همشهری آنلاین: بیشترین آتش‌سوزی‌های اخیر در گلستان را کشاورزان با آتش‌ زدن مزارع گندم خود و نیز گردشگران با روشن کردن آتش در طبیعت ایجاد کردند.

آتش زدن مزارع تهدیدی برای جنگل‌های گلستان

به گزارش ایسنا، حفاظت از طبیعت وظیفه همگان است. اگر هر فردی که وارد طبیعت می‌شود آنجا را همانند محل زندگی خود بداند دیگر به طبیعت آسیب وارد نمی‌شود.

هر سال در فصل تابستان با افزایش مسافرت‌ها، روشن کردن آتش در طبیعت توسط گردشگران خسارت‌هایی را به منابع ملی وارد می‌کند که باید مسافران فرهنگ حفاظت از طبیعت را یاد بگیرند.

علاوه‌ بر این در بسیاری از موارد آتش‌سوزی‌های جنگل در گلستان به‌ علت آتش زدن کاه و کلش مزارع رخ می‌دهد که این آتش مزارع به جنگل و مراتع سرایت می‌کند و خسارت‌هایی را در پی دارد که باید در این راستا نیز به کشاورزان آموزش داد تا اقدام به آتش زدن بقایای محصول مزارع خود نکنند.

اگر کاه و کلش آتش زده شود بسیاری از موجودات مفیدی که موجب حاصلخیزی خاک می‌شوند از میان می‌روند و ساختمان خاک نیز به هم می‌خورد. در این حالت گیاهانی که پس از آتش زدن مزارع کشت می‌شوند عملکرد مناسب نخواهند داشت.

ابوطالب قزلسفلو مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: علت اصلی آتش‌سوزی‌های اخیر سهل‌انگاری انسانی، گرمای بیش از حد هوا و فراوانی مواد سوختنی برای حریق بود.

قزلسفلو در زمینه امکانات برای مهار آتش در استان، افزود: امکانات برای مهار آتش در حد مقدورات کشور وجود دارد، هر چند باید این امکانات به سرعت ورود کنند که در بسیاری از موارد این آتش‌سوزی‌ها در سطح کم مهار می‌شود.

وی با اشاره به این‌که اکثر آتش‌سوزی‌های اخیر عرصه‌های جنگلی در استان از کاه گندمی آتش‌زده شده توسط کشاورزان آغاز شد، در ادامه تصریح کرد: برای جلوگیری از این آتش‌سوزی‌ها باید فرهنگسازی شود. مردم در هنگام گردش در طبیعت نباید آتش روشن کنند. کشاورزان هم نباید کاه و کلش محصولات کشاورزی خود را آتش بزنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان خاطر نشان کرد: هر جایی خود به خود آتش نمی‌گیرد بلکه عامل انسانی و سهل‌انگاری به آتش‌سوزی منجر می‌شود بنابر این مردم باید رعایت کنند.

این مسئول از مردم خواست در صورت مشاهده آتش با تلفن ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی تماس بگیرند.

مجتبی جمالی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان نیز درباره آتش‌سوزی‌های اخیر در استان، گفت: عامل اکثر آتش‌سوزی‌ها انسانی است و بیشترین موارد آن ناشی از آتش‌ زدن کاه و کلش گندم و بی‌احتیاطی کشاورزان و نیز حضور گردشگران در جنگل و روشن کردن آتش بود.

جمالی با بیان این‌که گرمای هوا نیز این آتش‌سوزی‌ها را افزایش داد، افزود: عمده‌ آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های مخروبه بود و به خود جنگل پهن برگ سرایت نکرد.

وی در خصوص امکانات مهار آتش، تصریح کرد: امکانات اطفاء حریق کافی است اما در برخی موارد به‌علت صعب‌العبور بودن منطقه و اطلاع دیرهنگام از وقوع آتش، وجود امکانات چندان کارساز نیست. در بسیاری موارد امکانات به میزان کافی فراهم است اما چون امکان دسترسی به منبع آتش نیست نمی‌توان به سرعت آتش را خاموش کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان گلستان خاطرنشان کرد: در هنگام آتش‌سوزی امکانات آتش‌نشانی و آب و فاضلاب بسیار کمک کننده است.

این مسئول افزود: در بسیاری موارد برای خاموش کردن آتش در مناطق دوردست از بالگردهایی که از کشور اعزام می‌شود، استفاده می‌کنیم.

وی عمده‌ترین علت حریق‌ها را عامل انسانی دانست و گفت: آتش‌سوزی‌ها بیشتر در بیشه و مراتع و باغ‌های زراعی و جنگل رخ می‌دهد که در این موارد نقش عامل انسانی مشخص‌تر است.

جمالی تصریح کرد: مردم باید در زمینه آتش در جنگل حساس باشند و آتش کمی که حتی توسط فرد دیگری روشن شده را خاموش کنند. در این حالت می‌توانیم منابع ملی کمیاب و غیرقابل جایگزین خود را حفظ کنیم.

کد خبر 411397

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار