همهشری آنلاین: دولت دونالد ترامپ، کره شمالی را متهم به برنامه‌ریزی و هدایت حمله سایبری واناکرای کرد.

WannaCry

حمله‌ای که در ماه‌های آغازین سال جاری در چندین کشور جهان باعث مختل شدن سیستم بیمارستان‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ شد.

تام بوسرت، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار مقاله‌ای در وال‌استریت ژورنال نوشت: «این حمله گسترده میلیاردها دلار خسارت در پی داشت و کره شمالی مسئول مستقیم آن بوده است.»

به گفته یک مقام بلندپایه کاخ سفید می‌گوید که به احتمال زیاد روز سه شنبه دولت بیانیه‌ای رسمی در اینباره صادر خواهد کرد.

یک مقام دولتی نزدیک به تحقیقات پرونده نیز گفت که طراح این باج‌افزار، «گروه هکرهای لازاروس» بوده‌اند. گروه خلافکار سایبری که از کره شمالی ماموریت‌های خود را دریافت می‌کند.دولت و بازرسان ایالات متحده معتقدند که «لازاروس» طراح و مسئول حمله سال ۲۰۱۴ به شرکت سرگرمی سونی که باعث از بین رفتن فایل‌ها و انتشار برخی از مکاتبات شد نیز بوده است.

مقامات دولتی می گویند که در صورت انتشار بیانیه رسمی دولت، در آن از شخص یا مقام خاصی نام برده نمی‌شود و این بیانیه با هدف اخطار به پیونگ‌یانگ برای قبول مسئولیت اعمال خود و پیشگیری از حملات احتمالی آینده خواهد بود.

محققان شرکت‌های تولید کننده نرم افزارهای امنیتی نظیر «سیمنتک» و همچنین دولت بریتانیا نیز پیش از این دولت کره شمالی را مسئول حمله واناکرای خوانده بودند اما پیونگ یانگ این اتهام‌ها را رد کرده است.

حمله سایبری باج افزار واناکرای (WannaCry) در ماه می ۲۰۱۷، بیش از ۳۰۰ هزار رایانه در ۱۵۰ کشور جهان را آلوده کرد.

برای مثال طی این حمله سایبری، سیستم‌های شرکت مخابرات این کشور (تلفونیکا)، سازمان ملی بهداشت و درمان بریتانیا، شرکت پستی فدکس و راه‌آهن آلمان (دویچه بان) و خودروسازی نیسان در اثر این حمله دچار اختلال شد و هکرها به ۲۸ زبان از شرکت‌های کشورهای مختلف درخواست واریز پول می کردند.

کد خبر 410586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =