همشهری آنلاین: رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه حاکمیت الکترونیک و فعال‌ کردن سامانه‌ها در امر مبازره با قاچاق موثر است گفت، برخی دستگاه‌ها با ایجاد این سامانه‌ها مخالفت می‌کنند

علی مویدی خرم آبادی

به گزارش ایرنا، علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: در سه ماه نخست امسال 400 فقره پرونده مرتبط با قاچاق ارز تشکیل شد. و ارزش این پرونده‌ها را 250 میلیون دلار ذکر کرد و ادامه داد: از این میزان قاچاق ارز، 2 میلیون دلار به صورت ارز فیزیکی کشف شده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه قضایی همکاری مناسبی در زمینه کشف و پیگیری این پرونده‌ها داشته‌اند.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد تخصیص ارز به 2 شرکت سوری برای واردات کاغذ، افزود: از این حرف‌ها زیاد است؛ وقتی پرونده‌ای هنوز به نتیجه نرسیده، نباید قبل از قطعیت در مورد آن اطلاع رسانی کرد.

مویدی در مورد پرداخت ارز به جای حواله برای واردات گفت: بیشتر پرداخت‌ها به صورت حواله بوده است اما این مساله (تحویل ارز به جای حواله) اشکالی است که در سیستم ما وجود دارد.

وی افزود: تا از این گردنه سنتی، سلیقه‌ای و دستی عبور نکنیم، مطمن باشید الی ماشاالله از این مشکلات خواهیم داشت.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه "با هیچ کس رو دربایستی نداریم" گفت: دستگاهی که از معافیت ارزی برخوردار است، در کنار تجهیزات تخصصی، میز و صندلی وارد کرده است؛ این مسایل را ما ابتدا به وزیر مربوطه و سپس به رسانه‌ها اعلام می‌کنیم.

مویدی در پاسخ به پرسشی در مورد اعمال ممنوعیت‌های وارداتی و محدودیت‌هایی مانند تعرفه‌های گمرکی و نقش آن بر میزان قاچاق گفت: اعمال محدودیت در اقتصاد، تبعاتی منفی دارد اما گاهی مصلحت ایجاب می‌کند که محدودیت‌ها اعمال شود.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه چنانچه نیاز به ملاحظاتی وجود داشته باشد باید لحاظ شود، در مورد ممنوعیت واردات حدود 1400 قلم کالا اظهار داشت: تشخیص دولت را محترم می‌دانیم.

وی همچنین به اجرای طرح کددار کردن گوشی‌های تلفن همراه (رجیستری) اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح رجیستری، امکان ورود گوشی تلفن همراه قاچاق وجود ندارد.

مویدی در عین حال تاکید کرد: البته نقصی در مورد واردات تلفن همراه توسط مسافر وجود دارد و درست نیست که تلفن همراه قاچاق به صورت چمدانی توسط مسافر وارد کشور شود. به گفته وی، این مساله برای اصلاح، به دستگاه‌های متولی انتقال داده شده است.

مویدی این ادعا که گفته می‌شود شناسه (IMEI) گوشی‌های رجیستر شده را روی چند گوشی دیگر کپی می‌شود را رد کرد و افزود: بجز گوشی‌های رجیستر شده، گوشی‌هایی که شناسه (IMEI) آنها ثبت شده، بقیه گوشی‌ها به اصطلاح «فریز» می‌شود و به آنها خدمات ارایه نخواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: طرح این موضوع که گوشی‌های تلفن همراه با چه ارزی وارد شده‌اند، از ستاد مبارزه با قاچاق کلید خورد.

مویدی با بیان اینکه در فهرست اعلام شده تخصیص ارز، برخی شرکت‌ها تخلف داشتند، گفت: سامانه‌ها در این بخش کارکرد خود را نشان داد و "یقه آنها را گرفت".

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ترسیم راهبرد این ستاد در سال جاری افزود: در سال ٩٧ رویکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کاهش تقاضا، مقابله موثر و بازدارنده و همچنین کاهش آسیب‌های مبارزه خواهد بود.

وی افزود: امسال ١٠ برنامه فوق‌العاده خواهیم داشت که همه اعضای ستاد موظف به انجام آن هستند؛ یکی از این برنامه‌ها، تکمیل و استقرار و بهره‌برداری از سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند است.

مویدی با بیان اینکه در چند سال اخیر دولت توجه ویژه‌ای به حاکمیت الکترونیک و فعال کردن سامانه‌ها در مبارزه با قاچاق داشته است، گفت: حدود ٧٠٠ میلیارد تومان در راه اندازی این سامانه‌ها هزینه شده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح رجیستری را یکی از اقدام‌های مرتبط با این طرح عنوان کرد و گفت: برخی افراد و دستگاه‌ها با ایجاد این سامانه‌ها مخالفت می‌کنند.

وی تصریح کرد: دستگاه‌هایی که عضو این سامانه‌ها نشده‌اند، باید هر چه سریعتر به این سامانه‌ها ورود پیدا کنند.

 

کد خبر 410060

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha