همشهری آنلاین: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس دستور رئیس جمهوری، فقط فهرست کالاهایی که در زندگی مردم نقش بیشتری دارند از جمله کالاهای اساسی و ملزومات تولیدی آنها، به بانک مرکزی ارسال شد.

محمد شریعتمداری

به گزارش ايرنا، محمد شریعتمداری، وزير صنعت، معدن و تجارت، در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: فهرست اطلاعات ارز تخصیص یافته به نرخ رسمی در اختیار بانک مرکزی بوده و نسبت به انتشار اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام کرده است.

وی ادامه داد: با تقاضای بانک مرکزی، کدهای اچ.اس(HS) مربوط به نظام هماهنگ شده گمرکی مربوط به خودرو را در فهرستی با بانک مرکزی اعلام کردیم تا اسامی دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی برای واردات مجاز خودرو اطلاع رسانی شود.

  • سازمان حمایت، تنها مرجع تعیین قیمت کالا

وزیر صنعت در ادامه درباره قیمت گذاری کالا و گرانی برخی محصولات در بازار نیز گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تنها مرجع تعیین قیمت در کشور است و آنها مکلفند قیمت محصول نهایی را در سایت این سازمان به آدرس اینترنتی www.124.ir قرار دهند.

شریعتمداری ادامه داد: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید شکایت‌های واصله درباره تخلفات قیمت‌گذاری را به فوریت رسیدگی کرده و به تعزیرات حکومتی معرفی کند؛ همچنین به صورت تصادفی و موردی باید به سراغ واحدهای دریافت کننده ارز 4200 تومانی رفته و ضمن کنترل، متخلفان را به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی کند.

وی یادآورشد: کالاهای اساسی که ارز 4200 تومانی به آنها تخصیص می‌یابد و یا با یارانه 400 تومانی با نرخ 3800 تومان محاسبه می‌شود، دارای قیمت تثبیتی مصوب ستاد تنظیم بازارند که از سوی بازرسان مشترک سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی از مبدا کنترل می‌شود.

  • کارت‌های بازرگانی

وزیر صنعت در ادامه درباره کارت‌های بازرگانی نیز گفت: رسیدگی به جرایم و تخلفات احتمالی در عرصه تجاری، برپایه آیین نامه اجرایی مصوب امروز دولت در اختیار کارگروهی قرار گرفته که می‌تواند به تعلیق یا ابطال کارت‌های بازرگانی بپردازد.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: براساس این آیین نامه، امکان واگذاری کارت بازرگانی و استفاده از آن توسط افرادی غیر از دارندگان کارت و سپردن آن به صورت وکالتی برای انجام عملیات اداری، همچنان مقدور است.

به گفته شریعتمداری، در صدور کارت‌های بازرگانی و تمدید آنها، ضوابط و مقررات جدیدی توسط اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور بکار گرفته می‌شود تا نظم بیشتری برای استفاده از منابع ارزی کشور به منظور واردات کالا حاکم شود.

کد خبر 409804

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha