همشهری آنلاین: تصمیم ترامپ برای توقف مانور نظامی سالیانه واشنگتن و سئول، با غافلگیری کره جنوبی همراه بود.

واشنگتن و سئول

 وزیر دفاع آمریکا می‌کوشد نگرانی‌ها را رفع کند و می‌گوید شمار سربازان آمریکایی مستقر در شبه‌جزیره تغییر نمی‌کند.

ملاقات جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، با همتای کره‌اش، سونگ یونگ مو، آب سردی بود بر نگرانی مقامات سئول. متیس در این دیدار تاکید کرد که پشتیبانی واشنگتن از کره جنوبی غیرقابل انکار است. او افزود که تعداد سربازان آمریکایی مستقر در شبه‌جزیره کره تغییر نخواهد کرد.

جیمز متیس هم‌زمان از تصمیم دونالد ترامپ برای پایان دادن به مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی دفاع کرد و گفت این اقدام، ضریب موفقیت تلاش‌‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش در منطقه را بالا برده است.

سخنان متیس در واکنش به ابراز نگرانی سونگ مونگ مو، وزیر دفاع کره جنوبی، بیان شده‌اند.

دو هفته قبل و در دیدار رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری آمریکا، ترامپ به صورتی غیرمنتظره از توقف مانورهای نظامی سالانه با کره جنوبی خبر داد. دولت سئول تا قبل از اعلام این تصمیم، از آن آگاه نبود. در نخستین واکنش‌ها، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی خواستار روشن شدن نیت و معنای این تصمیم شد.

سال‌هاست که در جنوب شبه‌جزیره کره، ده‌ها هزار سرباز آمریکایی مستقر هستند تا در صورت حمله‌‌ای احتمالی از سوی پیونگ یانگ، به دفاع از سئول برخیزند. واشنگتن و سئول برای نشان دادن آمادگی و همبستگی خودشان، مانورهای نظامی در منطقه برگزار می‌کنند.

پیونگ یانگ همواره به این مانورها معترض بوده است. سال گذشته، کره شمالی در اقدامی تحریک‌آمیز، موشکی شلیک کرد که از فراز ژاپن عبور کرد. این موشک از فراز شمال ژاپن و جزیره هوکایدو عبور کرده و در آب‌های اقیانوس آرام فرود آمد.
ژاپن و کره جنوبی نگرانند که ترامپ و کیم جونگ اون درباره قطع تهدید موشک‌های قاره‌پیمای کره شمالی به توافق برسند اما این دو کشور هم‌چنان در معرض اصابت موشک‌های میان برد و کوتاه برد باشند؛ امری که امنیت هر دو را جدا به خطر می‌اندازد.

کد خبر 409216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =