همشهری آنلاین: وزیر خارجه ژاپن گفت آمریکا ۴۷ درخواست برای خلع سلاح تمام و کامل تسلیحات هسته‌ای کره شمالی مطرح کرده است.

تارو کونو

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، ایالات متحده مجموعه درخواست‌هایی شامل ۴۷ بند را برای خلع تمام‌ و کمال تسلیحات هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی از کره‌شمالی مطرح کرده است. این خبر را "تارو کونو" وزیر خارجه ژاپن، امروز (یکشنبه 27 خرداد) در مصاحبه‌ای با تلویزیون ملی "ان‌اچ‌کی" این خبر را اعلام کرد.

وی گفت: رهبر کره شمالی با خلع تمام‌وکمال تسلیحات هسته‌ای موافقت کرده است. وزیر خارجه آمریکا، طی سفرش به پیونگ‌یانگ گفت که این امر شامل نابودی انبار تسلیحات اتمی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی کره شمالی -به‌شکلی آشکار و غیرقابل‌بازگشت- می‌شود. این نابودی شامل تسلیحات شیمیایی و همچنین موشک‌ها و دیگر زیرساخت‌های مشابه می‌شود.

وزير خارجه ژاپن افزود: در این راستا، ۴۷ درخواست از سوی آمریکا مطرح شده است. اگر این درخواست‌ها به‌طور تمام وکمال اجابت نشود، تحریم‌های علیه کره‌شمالی برداشته نخواهد شد. به گمانم، مقام‌های کره شمالی از این امر به‌خوبی آگاهند.

وی افزود که این خواسته‌ها شامل نابودی موشک‌های کره شمالی که تهدید برای امنیت ژاپن به حساب می‌آیند نیز می‌شود.

به گفته " كونو"، كره شمالي به تعهدات خود مبنی خلع کامل تسلیحات هسته‌ای جامه عمل خواهد پوشاند.

وی گفت: در کره شمالی، وعده رهبر از اهمیت بسزایی برخوردار است، مخصوصا اگر امضا باشد. اعلام خلع تسلیحات هسته‌ای در درون مرزها هم اهمیت ویژه‌ای دارد. به گمانم در چنین موقعیتی، کره‌شمالی به وعده‌های خود پایبند خواهد ماند.

او در پاسخ به ضمانت‌های امنیتی که بناست برای پیونگ‌یانگ تامین شود گفت که این وعده‌ها هنوز نهایی نشده‌اند.

وی گفت که مسئله کاهش حضور نظامی آمریکا در کره جنوبی جزئی از مفاد فعلی گفت‌وگوها نیست.این دیپلمات ارشد از کمک اقتصادی به کره شمالی، در صورت عادی شدن روابط میان دو کشور، خبر داد.

 

کد خبر 408217

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها