همشهری آنلاین: برخلاف انتظار ایالات متحده آمریکا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل با اتخاذ مواضعی متفاوت هنگام رای‌دهی به دو قطعنامۀ جداگانه، مخالفت خود را با خشونت‌های نیروهای اسرائیلی علیه فلسطینیان در نوار غزه اعلام کردند.

مخالفت یکپارچۀ شورای امنیت با آمریکا

به گزارش يورونيوز، بر خلاف انتظار ایالات متحده آمریکا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه با اتخاذ مواضعی متفاوت هنگام رای‌دهی به دو قطعنامۀ جداگانه، مخالفت خود را با خشونت‌های نیروهای اسرائیلی علیه فلسطینیان در نوار غزه اعلام کردند.

اولین قطعنامه به پیشنهاد کویت مطرح شد که اسرائیل را به دلیل استفاده از زور علیه غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه محکوم می‌کرد. اگرچه این قطعنامه درنهایت با وتوی آمریکا تصویب نشد اما فرانسه، روسیه، چین، ساحل عاج، قزاقستان، بولیوی، پرو، سوئد و گینه استوایی در کنار کویت به آن رای موافق دادند. رای بریتانیا، هلند، لهستان و اتیوپی نیز ممتنع بود.

پس از وتوی این قطعنامه، پیش‌نویس قطعنامه دیگری این‌بار از سوی آمریکا با موضوع محکوم کردن حماس برای اعمال خشونت و تایید حق اسرائیل برای دفاع از خود مطرح شد. این قطعنامه نتوانست حمایت هیچ کشوری را در شورای امنیت جلب کند و به این ترتیب هیچ رای موافقی را به دست نیاورد.

طرح این دو قطعنامه و شیوۀ برخورد اعضای شورای امنیت با آن‌ها، واکنش نیکی هیلی نماینده آمریکا درسازمان ملل را برانگیخت. او در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اکنون کاملا روشن است که متاسفانه سازمان ملل در مقابل اسرائیل است.»

از ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) تا کنون دست‌کم ۱۱۶ فلسطینی در جریان درگیری‌ها در مناطق مرزی نوار غزه کشته شده‌اند؛ بیشترین شمار کشته شدگان نیز مربوط به ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) یعنی روز بازگشایی سفارت آمریکا در بیت‌المقدس بوده است.

کد خبر 407149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار