همشهری آنلاین: محققان دریافتند شدت علائم افراد مبتلا به عفونت ناشی از باکتری E. coli که موجب اسهال خونی می‌شود وابسته به نوع گروه خونی‌شان است.

 شدت اسهال خونی با گروه خونی مرتبط است

به گزارش خبرنگار مهر، باکتری E. coli هر ساله موجب میلیون‌ها مورد ابتلا به اسهال و صدها هزار مورد مرگ در جهان می‌شود. اکثر قربانیان این باکتری کودکان جوان و مسافران به کشورهای در حال توسعه هستند.

برخی افراد مبتلا به این نوع E. coli دچار اسهال شدید آبکی می‌شوند. در برخی دیگر ممکن است فقط علائم خفیف ظاهر شده یا هیچ علامتی وجود نداشته باشد.

حال محققان دریافتند نوع گروه خونی ممکن است نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

افراد دارای گروه خونی A در مقایسه با افراد دارای گروه خونی O یا B که آلوده به این نوع E. coli می‌شوند، دچار اسهال شدیدتری می‌شوند.

محققان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه جان هاپکینز مریلند آمریکا دریافتند یک پروتئین موجب ایجاد تفاوت در بین گروه‌های خونی می‌شود.

آنها دریافتند باکتری E. coli موجب آزادشدن پروتئینی می‌شود که به سلول‌های روده در افراد دارای گروه خونی A می‌چسبد، اما به سلول‌های روده افراد دارای گروه خونی O یا B نمی‌چسبد. همچنین پروتئین به E. coli می‌چسبد و امکان عفونی کردن سلول‌های سالم را برای باکتری اسان‌تر می نماید.

محققان اذعان می‌نمایند که هدف‌شان یافتن واکسنی برای هدف قرار دادن این پروتئین و حفاظت از افراد دارای گروه خونی نوع A است.

محققان در این مطالعه بعد از بررسی داده‌ها و نمونه خون جمع آوری شده از ۱۰۶ فرد که از بنگلادش بازگشته بودند دریافتند افراد دارای گروه خونی A زودتر بیمار شده و بیماری‌شان به مراتب شدیدتر بود.

آزمایشات نشان داد ۸۱ درصد افراد دارای گروه خونی A مبتلا به اسهال شدید شدند که نیاز به درمان داشت درحالیکه حدود ۵۰ درصد افراد دارای گروه خونی B یا O مبتلا به چنین شرایطی شدند.

کد خبر 406007

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha