مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر لزوم حفظ برجام اعلام کرد تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، این اتحادیه به ادامه اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای متعهد می‌ماند.

 اتحادیه اروپا: به اجرای کامل و موثر برجام متعهد می مانیم

به گزارش ايرنا، در بیانیه رسمی اتحادیه اروپا که امروز (چهارشنبه) در پایگاه اطلاع رسانی شورای این نهاد منتشر شد، آمده است: اتحادیه اروپا از بیانیه رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته ای برجام عمیقا متاسف است. برجام بطور اجماعی به تایید قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل رسیده و مولفه ای کلیدی از ساختار منع اشاعه هسته ای جهانی است و برای امنیت منطقه حیاتی است.

در این بیانیه که توسط فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از این اتحادیه منتشر شد، تاکید شده است: تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات مرتبط با هسته ای خود ادامه دهد، چنانکه تاکنون انجام داده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در 10 گزارش پیاپی آن را تایید کرده است، اتحادیه اروپا به ادامه اجرای کامل و موثر توافق هسته ای متعهد خواهد ماند.

بیانیه افزوده است: برداشتن تحریم های مرتبط با (فعالیتهای) هسته ای بخش مهمی از توافق هسته ای است و اتحادیه اروپا بارها تاکید کرده است که برداشتن تحریم ها تاثیری مثبت بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران دارد. اتحادیه اروپا بر تعهد خود برای تضمین اجرای این مساله تاکید می کند.

در پایان بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: برجام نتیجه 12 سال دیپلماسی است که در مورد هدف اصلی آن نتیجه داده و کار کرده است. اتحادیه اروپا مصمم است که با جامعه بین المللی برای حفظ این توافق کار کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با تکرار اتهام های خود درباره ایران و ضعف های ادعایی توافق هسته ای اعلام کرد این کشور دیگر در برجام نخواهد ماند.

ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دیشب (سه‌شنبه شب) به وقت ایران، با تکرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام کرد که دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند.

این تصمیم در حالی گرفته شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار پس از اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران را به این توافق بین المللی تایید کرده است در حالیکه رسانه های معتبر بارها از تلاش و حتی اعلام موضع دولت ترامپ برای جلوگیری از دستیابی تهران به منافع مصرح در برجام خبر داده اند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرد که این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.

سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز که چند بار برای باقی نگاه داشتن ترامپ در این توافق بین المللی تلاش کرده بودند، با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام کردند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دقایقی پس از اعلام خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با کشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاکره کند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند.

رئیس جمهوری همچنین گفت: من از امشب از یک نظر متاسف هستم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند گرفتار زمامدارانی شده اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته است و از طرفی شادم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است و بی تردید راه خود را با موفقیت ادامه می دهیم و بزودی در یک مصاحبه مفصل با مردم صحبت خواهم کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در توییتی نوشت: در واکنش به تخلفات رئیس جمهوری آمریکا و خروج غیرقانونیش از توافق هسته‌ای، من به دستور رئیس‌جمهوری روحانی تلاش‌های دیپلماتیکی را پیش خواهم برد تا بررسی کنیم آیا سایر شرکای برجام قادر هستند که منافع کامل این توافق را برای ایران تضمین کنند. پاسخ ما منوط به نتیجه این بررسی است.

کد خبر 405040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار