همشهری آنلاین: رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دولت اکنون اشراف همه‌جانبه‌ای بر بازار ارز دارد، گفت: انتظار می‌رود که صرافی‌ها نیز همسو با بانکها، در سامانه نیما فعالیت بیشتری داشته باشند.

مهر به نقل از بانک مرکزی نوشت: ولی‌الله سیف با بیان اینکه سامانه نیما در ابتدای شروع فعالیت، شاهد استقبال خوبی از جانب بازیگران بازار ارز است گفت: بانک‌ها و صرافی‌ها به عنوان بازیگران اصلی این سامانه باید به جایگاه خود اشراف داشته باشند و با توجه به نقش موثر خود، به ایفای فعالیت بپردازند و زمینه تقویت این سامانه را به عنوان ابزاری برای ثبات بازار ارز فراهم کنند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در چهار دهه گذشته به دلیل عدم اشراف کامل در بازار ارز شاهد نوسانات و تلاطماتی در بازار ارز بودیم که خوشبختانه با فعالیت سامانه نیما، اشراف همه جانبه بر بازار ارز در حال وقوع است.

وی با اشاره به اینکه باید احتمالات و نواقص این سامانه مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا با قدرت بیشتری به فعالیت بپردازد، تصریح کرد: سامانه نیما در طول زمان می‌تواند عملکرد خود را نشان دهد و بانک مرکزی از هرگونه نقد و پیشنهاد در این زمینه با هدف ارتقای عملکرد سامانه نیما استقبال می‌کند.

سیف با تاکید بر لزوم انگیزه کامل از جانب بانک‌ها و صرافی‌ها برای حضور و فعالیت در سامانه نیما خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این مدت بانک‌ها فعالیت مناسبی در سامانه نیما داشته‌اند و انتظار می‌رود همسو با آنها، صرافی‌ها نیز با تحرک بیشتری در این طرح به فعالیت بپردازند.

رئیس شورای پول و اعتبار با تاکید بر اینکه ابهامات و انتقادات بانک‌ها و صرافی‌ها در کمیته‌های کارشناسی بانک مرکزی مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: از بانک‌ها و صرافی‌ها انتظار می‌رود با طرح سوالات و ابهامات در جهت تقویت این سامانه گام بردارند و بانک مرکزی نیز ضمن استقبال از نظرات، با تمام توان کارشناسی، به رفع نواقص اهتمام می‌ورزد.

همچنین در این جلسه مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری و نمایندگان صرافی‌ها به طرح سوالات، ابهامات و ارایه پیشنهادها در زمینه سامانه نیما پرداختند.

گفتنی است: نظام یکپارچه‌ معاملات ارزی (سامانه نیما) با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابت صرافان برای تامین ارز متقاضیان در اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط بانک مرکزی راه‌اندازی شد.

در سامانه نیما، چهار بازیگر اصلی شامل واردکنندگان کالا و خدمات به عنوان متقاضیان ارز، صادرکنندگان کالا و خدمات به عنوان عرضه کننده ارز، واسطه‌گران شامل بانک‌ها و صرافی‌ها که منابع را از سمت عرضه‌کنندگان به متقاضیان هدایت می‌کنند و در نهایت سیاستگذار ارزی حضور دارند که براساس پیش‌بینی منابع و مصارف، نرخ، ‌دامنه آزادی نرخ‌ها، اولویت‌ها و سقف مصارف را از طریق سامانه تحت کنترل قرار می‌دهد.

کد خبر 404633

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =