همشهری آنلاین: وزیر بهداشت گفت: ایران یکی از معدود کشورهایی است که میزان سزارین در آن بالا بوده و هست. متاسفانه در همه حوزه‌ها از غرب، اروپا و آمریکا تبعیت می‌کنیم اما در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین، چون به نفع ما نیست، رفتارمان بر عکس است.

وزیر بهداشت

به گزارش همشهري آنلاين، سید حسن هاشمی، در مراسم بزرگداشت روز جهانی مامایی اقزود: حق انتخاب بانوان برای زایمان امانتی است که بانوان به متخصصان زنان و ماماها سپرده اند اگر در این زمینه، رفتار ما تغییر کند، یعنی امانتدار خوبی نبوده ایم و باید به مسیر اصلی برگردیم چراکه منافع و مصلحت مردم را باید تامین کنیم.

 وزير بهداشت گفت: اگر بخواهیم زایمان طبیعی ترویج پیدا کند، باید به ماماها احترام بیشتری بگذاریم و آنها به بالین برگردند. اگر بخواهیم زایمان ایمن و سالم را ترویج دهیم، باید مامایی تقویت شود. این فرصت در طرح تحول سلامت، با ایجاد چندین هزار واحد اختصاصی زایمان(LDR) در کشور فراهم شده است.

او اظهارداشت: بیمارستان‌های دولتی و خصوصی موظف شدند که فضایی را فراهم کنند تا بانوان حق انتخاب داشته باشند.

وزير بهداشت گفت: علاوه بر متخصصان زنان که در شرایط اعمال پیچیده، سزارین و نازایی، نقش آفرین بوده اند، ماماها نیز از دیرباز تاکنون بیشترین نقش را در زایمان ایفا کرده اند.

هاشمي افزود: دولت مصمم است که در حوزه سلامت، بانوان از احترام بیشتری برخوارد شوند. در این زمینه، یکی از مهمترین بخش‌ها، ارائه خدمات زایمان است که در آن، ماماها پررنگ‌ترین نقش را دارند. نقش ماماها در میزان باروری و زایمان سالم، بسیار مهم است.

وزير بهداشت گفت: لحاظ کردن کاهش سزارین در اعتبار بخشی بیمارستان‌ها، به نفع مردم است. همچنین موفقیت ماماها و متخصصان زنان به میزان همکاری بین بخشی و همکاری آنها با وزارت بهداشت وابسته است و اگر بیمه‌ها و دولت با مامایی همراهی نکنند، امکان ارتقای این رشته فراهم نمی‌شود.

هاشمي افزود: به جای حاشیه‌ها باید به متن ماموریت، یعنی سلامت بانوان توجه کنیم. از زمانی که پرستاری و مامایی از حوزه بالینی جدا شده و به علوم پایه منتقل شدند، آسیب بیشتری به این رشته‌ها وارد شد. البته اطمینان دارم که پرستاری و مامایی به تدریج به بالین بازمی‌گردند.

وزیر بهداشت بر پرهیز از رویکردهای جنسیتی در حوزه مامایی تاكيد كرد و گفت: در رشته اورولوژی، انتخاب دستیاران بر اساس جنسیت نیست و جنسیتی شدن ورود دستیاران به حوزه تخصص زنان، نه تنها تاکنون کمکی نکرده بلکه آسیب‌هایی نیز به همراه داشته است. امیدواریم که با کمک بزرگان و همکاران بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

هاشمي از دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل مهاجرت به سوی توانمندی بیشتر در حوزه مامایی، تشكر كرد و گفت: چند سال پیش ماماهایی در کشور تربیت می‌شدند که حتی یک بار زایمان طبیعی را انجام نداده بودند اما در حال حاضر این فرصت برای دانشجویان فراهم شده است. یکی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اطراف تهران می‌گفت که در کنار ماماها، انترن‌ها در زایمان کمک می‌کنند و از هر 10 نفر که زایمان برای آنها انجام شده بود، سوال شد که برای شما تفاوتی دارد که دانشجوی خانم یا آقا زایمان را انجام بدهند که آنها گفته بودند تفاوتی بین خانم یا آقا بودن دانشجویان برای زایمان وجود ندارد و مهم سالم بودن نوزاد است.

وزیر بهداشت افزود: برخی افراد در شرایطی که وزارت بهداشت به دنبال ترویج زایمان طبیعی است، به اشتباه تهمت می‌زنند که عوارض زایمان در کشور افزایش پیدا کرده، این اظهارات دروغ است. نه تنها عوارض زایمان طبیعی بیشتر نشده  بلکه کاهش نیز پیدا کرده است و قطعا در سزارین، عوارض زایمان، بیشتر است. البته برای ارتقای شاخص‌هایی مانند مرگ مادران و نوزادان، هنوز با کشورهای پیشرفته، فاصله داریم و بخش عمده این فاصله، مربوط به آموزش است که اگر آموزش، درست بود و تعصب جنسیتی نداشتیم، وضعیت این شاخص‌ها بهتر بود. باید بدون تعصب و سهم خواهی، تلاش کنیم که کارنامه موفقی را در بهبود شاخص‌ها و ترویج زایمان طبیعی در منطقه و دنیا داشته باشیم.

هاشمي گفت: شبکه بهداشت کشور بیش از 30 سال بود که فقط در روستاها فعال بودند اما در حال حاضر شبکه بهداشت در حاشیه و مراکز شهرها در حال گسترش و تقویت است. همچنین در حال حاضر نظام مراقبتی مادر و نوزادان در کشور، وضعیت بسیار خوبی دارد و ماماها در این نظام مراقبتی، نقش آفرین و موثر هستند.

کد خبر 404348

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها