همشهری آنلاین: سخنگوی وزارت بهداشت آخرین تصمیمات اتخاذ شده درباره تعرفه‌های پزشکی ۹۷ را توضیح داد.

سخنگوی وزارت بهداشت

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح مبنی بر افزایش پنج درصدی تعرفه‌های پزشکی ۹۷، گفت: مصوبه شورای عالی بیمه در حوزه تعرفه‌ها که با رای‌گیری کلیه بیمه‌ها، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی همراه بوده، مشخص است. دولت با توجه به محدودیت‌های منابع به طور کلی افزایش سبد تعرفه‌ای را پنج درصد تصویب کرده است. البته این سبد در هریک از بسته‌هایش افتراق دارد. به عنوان مثال دارو، هتلینگ و ویزیت درصدی بیشتر و در عین حال برخی موارد نیز رشدی کمتر داشتند و یا رشدی نداشتند.

وی با بیان اینکه احتمالا تصمیم دولت در زمینه تعرفه‌ها امروز ابلاغ می‌شود، افزود: طبق این مصوبه قرار است هر سه سبد دولت، نهادهای عمومی، غیردولتی و خصوصی پنج درصد افزایش داشته باشند. روال بر این است که ابتدا دولت یک درصد کلی را ابلاغ می‌کند و سپس شورای عالی بیمه درصد وزنی هر سبد را اعم از دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و خصوصی را اعلام می‌کند. حال ممکن است در برخی سال‌ها درصد هر سبد متفاوت و یا مشابه باشد.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره رای دیوان عدالت درباره کاهش ۲۵ درصدی تعرفه های بیهوشی، گفت: تعدادی از دوستان رشته بیهوشی، شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارایه کردند که قضات دیوان با درصد بالای آرا این شکایت را رد کردند. بالاخره تعرفه ابزار سیاستگذاری است و وزارت بهداشت، دولت و شورایعالی بیمه با توجه به سیاستگذاری‌هایشان مشخص می‌کنند که چه اقداماتی با چه قیمتی انجام شود.

  • بروز سالانه ۱۱۲ هزار مورد جدید سرطان در کشور

وی همچنین در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه سرطان دومین عامل مرگ و ششمین عامل سال‌های از دست رفته عمر است، گفت: سالانه از ۱۰۰ هزار ایرانی ۱۴۳ مورد سرطان جدید بروز می‌کند و در هر سال ۱۱۲ هزار مورد جدید سرطان داریم. این در حالیست که میانگین بروز سرطان در دنیا ۱۸۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. بنابراین آمار بروز سرطان در ایران کمتر از متوسط جهانی است.

  • ادعای سونامی سرطان در ایران غلط است

وی افزود: با مقایسه آمار روشن می‌شود که ادعای سونامی سرطان در ایران کاملا غلط است. باید توجه کرد که متوسط بروز نرخ سرطان در کشور ۱۴۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. این در حالیست که در کشور ترکیه ۲۰۵ نفر در ۱۰۰ هزار نفر، در اروپا ۲۶۸ نفر در ۱۰۰ هزار و در آمریکا ۳۱۸ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. باید توجه کرد که در سال ۲۰۱۵، ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مورد سرطان در دنیا بروز کرده است و منجر به هشت میلیون و ۷۰۰ هزار مورد مرگ شده است.

وی با بیان اینکه میزان بروز و شیوع سرطان در تمام کشورها در حال افزایش است، ادامه داد: مهم‌ترین علت این موضوع افزایش جمعیت، افزایش سن متوسط در کشورها، افزایش درصد و تعداد کهنسالان، افزایش عوامل خطر مرتبط با شهرنشینی و سبک زندگی و افزایش طول عمر افراد مبتلا به سرطان است.

حریرچی با بیان اینکه در سال ۹۵ در کل کشور ۳۶۹ هزار مرگ گزارش شده است، گفت: از این تعداد، ۵۴ هزار و ۸۰۰ مورد به دلیل سرطان بوده است که ۱۴.۹ درصد را شامل می‌شود. البته درست است که به دلایل گفته شده میزان بروز و مرگ ناشی از سرطان طی ۲۵ سال گذشته در کشور افزایش یافته است، اما طبق گزارش‌های جهانی میزان نرخ استاندارد شده سنی مرگ ناشی از سرطان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۴ مورد در ۱۰۰ هزار نفر بوده است. این در حالیست که این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۹۷ مورد در ۱۰۰ هزار نفر رسیده است. به این ترتیب در کشور با کاهش مرگ و میر در نرخ استاندارد شده سنی مواجه بوده‌ایم که نشان دهنده موفقیت‌های برنامه نظام سلامت است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره شایع‌ترین سرطان‌های زنان و مردان گفت: شایع‌ترین سرطان در زنان به ترتیب، سینه، روده بزرگ و تیروئید است و در مردان به ترتیب سرطان معده، پروستات، روده بزرگ و مثانه شایع‌ترین سرطان‌ها هستند. همچنین کشنده‌ترین سرطان‌ها سرطان معده، ریه، لوسمی (نوعی سرطان خون)، مری، روده بزرگ، مغز و سیستم اعصاب مرکزی است.

  • تکرار آزمایش یا عکسبرداری از بیماری؛ آری یا خیر؟

حریرچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به درخواست تکرار آزمایش‌ها یا تصویربرداری‌ها از سوی پزشک یا بیمار گفت: باید توجه کرد که درخواست تکرار یک آزمایش یا عکس هم برای بیمار، هم برای بیمه‌ها و هم برای نظام سلامت هزینه‌های مازاد ایجاد می‌کند. درخواست ما این است که از آنجایی که کار همه آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری استاندارد است، اگر مشکلی در آزمایش و یا عکس بیماری وجود داشت موارد را به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند تا با کمک و ارائه آموزش مشکل برطرف شود؛ چرا که نمی‌توانیم آزمایش‌هایی را که بعضا گران هم هستند چندین بار تکرار کنیم.

  • برگزاری آزمون دستیاری در ۲۸ رشته تخصصی

وی همچنین از برگزاری آزمون دستیاری در روز پنجشنبه خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۹ هزار و ۸۵۰ متخصص دستیاری داریم و بنا است تا از طریق این آزمون ۳۴۰۰ نفر دستیار تخصصی هم پذیرش کنیم. یعنی با این اقدام توان تخصصی در این حوزه ۸.۵ درصد افزایش می‌یابد. این آزمون را در ۲۸ رشته تخصصی و در ۴۷۸ رشته محل و با ۱۴ هزار داوطلب که اکثریت آنها را بانوان تشکیل می‌دادند برگزار کردیم و امیدواریم با فارغ التحصیلی آنها مشکلات مهمی را در خدمات تخصصی رفع کنیم.

وی افزود: طبق قوانین تعداد قابل توجهی از پذیرفته شدگان دارای سهمیه مناطق محروم هستند و هر کدام از آنها برای یک شهر مشخص تعیین شده‌اند و بعد از فارغ التحصیلی در همان شهر به ارائه خدمت می‌پردازند.

  • هشدار درباره تب کریمه کنگو

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت شیوع تب کریمه کنگو، گفت: درباره این بیماری جای نگرانی زیادی وجود ندارد؛ چرا که موارد ابتلای آن در مقاطع مختلف در حد انگشتان یک تا دو دست هم نیست. در عین حال مردم باید بدانند که اگر گوشتی را از مراکز شناخته شده و معتبر خریداری می‌کنند، جای نگرانی نیست. اگر لاشه گوسفند در سردخانه نگهداری شود حتی در صورتی که آلوده باشد، آلودگی‌اش قابل انتقال نیست و از بین می‌رود. بنابراین اگر کسی گوشت تازه ذبح شده را مصرف نکند و با لاشه جدید یا خون تازه تماس نداشته باشد، مشکلی برایش پیش نمی‌آید. در عین حال کشتارگاه‌های رسمی و دامداری‌های شناسنامه‌دار نیز مورد مراقبت قرار گرفته و آموزش‌هایی را به آنها ارائه دادیم.

وی با بیان اینکه ذبح گوسفند در داخل منزل، خیابان یا جاده و مصرف آن با عنوان گوشت تازه می‌تواند مشکل ایجاد کند، گفت: تمام مواردی که درباره بروز تب کریمه کنگو دیده‌ایم، ناشی از همین ذبح‌های غیربهداشتی بوده است.

  • لبنیات پاستوریزه بخورید

حریرچی درباره بروز تب مالت نیز گفت: اگر شیر پاستوریزه مصرف شود، درباره این بیماری هم جای نگرانی وجود ندارد. متاسفانه صحبت‌هایی که درباره پالم و ... انجام شد باعث شده است که تمایل مردم از لبنیات پاستوریزه کارخانه‌ای به سمت لبنیات سنتی رود. در حالیکه امکان تخلف در هر دوی این موارد وجود دارد. ضمن اینکه ما نظارت و کنترل بهتری را روی کارخانه‌ها داریم. البته برخی از فروشگاه‌های سنتی روش درستی دارند، اما برخی از آنها روش درست را انجام نمی‌دهند. بنابراین اگر لبنیات را از مراکز رسمی و پاستوریزه و مجوزدار بخرید، مشکلی ایجاد نمی‌شود.

  • ۸۰ درصد مردم توان مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی را ندارند

وی در پاسخ به سوالی درباره سیاست وزارت بهداشت مبنی بر کاهش تصدی‌گری در حوزه سلامت و حمایت از بخش خصوصی گفت: سیاست ما در قبال بخش خصوصی مشخص است. باید توجه کرد که ۸۰ درصد مردم توان مراجعه به بخش خصوصی را با همین تعرفه‌های قانونی ندارند. بنابراین منظور ما از خصوصی سازی به معنای آزادسازی بازار نیست. بر همین اساس بخش خصوصی با تعرفه‌های خصوصی به کسانی که توانایی مالی دارند، خدمات لازم را ارائه می‌کند. در عین حال تجربیات موفقی هم در زمینه کاهش تصدی‌گری داشته‌ایم؛ بطوریکه در حال حاضر با استفاده از توان بخش خصوصی در حاشیه شهرها به صورت رایگان و از طریق خرید خدمت، خدمات لازم را ارائه می‌دهیم و این کار به معنی خصوصی‌سازی نیست.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره بحث سلامت معنوی گفت: طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سلامت سه بعد جسمی، روانی و اجتماعی دارد. در برخی متون هم به بحث سلامت معنوی اشاره شده و آن را بعد چهارم سلامت دانسته‌اند. باید توجه کرد آنچه که طبق تعریف رسمی بر عهده ما قرار دارد هماهنگی با نهادهای دولتی و اجتماعی است. ما نمی‌توانیم درباره سلامت معنوی بدون توجه به نظر آموزش و پرورش، نخبگان اجتماعی، روحانیت و ... اقدامی انجام دهیم.

کد خبر 404215

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار