همشهری آنلاین: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ژئوپارک قشم در کنار اهمیت ملی آن می‌تواند به عنوان الگوی موفق ژئوپارک‌های خاورمیانه و غرب آسیا مطرح شود.

ژئوپارک قشم می‌تواند الگوی خاورمیانه باشد

به گزارش ایرنا، پروین فرشچی عصر شنبه در آیین آغاز نخستین نشست بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های یونسکو در جزیره قشم افزود: برخورداری از ژئوپارک‌ها به معنای مشارکت اجرایی مردم در توسعه پایدار با محوریت گردشگری طبیعی است.

وی ادامه داد: پیش از این نقش مردم در موضوع‌هایی مانند تغییر اقلیم دیده شده اما این تاثیرگذاری در ژئوپارک‌ها از سایر عرصه‌ها پر رنگ‌تر است.

وی اظهار امیدواری کرد ژئوپارک قشم بسترساز آموزش و پژوهش‌های گسترده در منطقه شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: داشتن ژئوپارک شکوفایی فرهنگی و اقتصادی جامعه محلی را به دنبال خواهد داشت.

  • برای شناسایی ژئوپارک‌های جدید آماده‌ایم

رییس سازمان زمین‌شناسی کشور نیز در این نشست گفت: این مجموعه با توجه به توانمندی‌های علمی و اجرایی خود، آماده شناسایی ژئوپارک‌های جدید در ایران و کشورهای منطقه است.

راضیه لک در آیین آغاز نخستین نشست بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های یونسکو در جزیره قشم افزود: سازمان زمین‌شناسی پیش از این نقش مهمی در شناسایی ژئوپارک‌های قشم، ارس و طبس ایفا کرده است.

وی افزود: از حدود 20 سال قبل سازمان زمین‌شناسی فعالیت‌های خودجوش و فرآیندی خود برای شناسایی ژئوپارک‌های ایران را آغاز کرده و اکنون آماده است توانمندی خود را برای توسعه و شناسایی ژئوپارک‌های جدید به کار گیرد.

نخستین نشست بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های یونسکو عصر شنبه در قشم آغاز شده و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

نمایندگان 22 کشور جهان و بیش از 250 شرکت‌کننده داخلی در این نشست آموزشی - تخصصی حضور دارند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی - تخصصی با موضوع توسعه ژئوپارک‌های جهانی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این نشست سه روزه است.

کد خبر 404044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =