مجموع نظرات: ۰
شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۷
۰ نفر

تورج فرهادی - قائم‌مقام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران: دره فرحزاد از جمله نقاطی است که از سوی شهرداری تهران به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری، اقتصادی، فرهنگی و مسکونی منطقه ۲ تهران شناخته شده است.

تورج فرهادی

به‌تازگی طرح تفصیلی خاصی برای ساماندهی وضع این منطقه از سوی شورای‌شهر و کمیسیون ماده 5 به تصویب رسیده که براساس آن فرحزاد به 4 فاز مختلف تقسیم شده است. در فاز یک طرح تفصیلی، قسمتی از دره فرحزاد به‌عنوان پیاده‌راه مورد توجه قرار گرفته است و باید زیرساخت‌های لازم برای پیاده‌روی شهروندان در این محدوده فراهم شود تا گردشگرانی که از این محدوده بازدید می‌کنند بتوانند از فضای مفرح فرحزاد بهترین استفاده را ببرند.

در فاز دوم از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای دره فرحزاد، سکونت‌های روستایی مورد توجه قرار گرفته و علاوه بر آن حفظ و احیای بخشی از باغ‌ها در فضای شهری در دستور خواهد بود. در فاز سوم طرح تفصیلی فرحزاد، بهره‌برداری از باغ‌های خصوصی با کاربری تفریحی و پذیرایی مورد توجه قرار گرفته است. در این بخش به شهرداری اجازه داده شده است به برخی از متقاضیان دارای باغ‌های فضای مسکونی در مقیاس بسیار محدود و با تراکم حداکثر 2 طبقه به‌صورت ویلا مجوز ساخت داده شود.

با اجرای این طرح‌ها انتظار می‌رود فرحزاد از وضع بهتری نسبت به گذشته برخوردار شود. از سوی دیگر، موضوع زاغه‌نشینی در محدوده فرحزاد در طرح تفصیلی از سوی کارشناسان مورد توجه قرار گرفته و مقرر شده است خانه‌هایی که دارای مشخصات زاغه‌نشینی است، به‌صورت کامل تخریب و ساکنان کنونی آن با دریافت زمین معوض در روددره فرحزاد به این نقطه منتقل و ساکن شوند. بی‌شک زاغه‌نشینی‌ها باید تخریب شوند اما ساکنان نباید نگرانی در این‌باره داشته باشند و بی‌شک در طرح تفصیلی فضای لازم برای سکونت آنان در نظر گرفته شده است.

کد خبر 404020

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی