همشهری آنلاین: سنای آمریکا بالاخره گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای ریاست دفتر نمایندگی دیپلماتیک این کشور در برلین را تائید کرد. سفارت‌خانه ایالات متحده در آلمان از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید بدون سفیر اداره می‌شد.

پس از ۱۵ماه سفیر جدید آمریکا در آلمان معرفی شد

به گزارش دويچه وله، کمتر از یک روز پیش از سفر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به واشنگتن، سنای آمریکا پس از ماه‌ها تعلل با اعزام ریچارد گرنل به برلین موافقت کرد.

۵۶ سناتور آمریکایی به گزینه مورد نظر دونالد ترامپ برای ریاست دفتر نمایندگی دیپلماتیک ایالات متحده در آلمان رأی موافق دادند و ۴۲ سناتور رأی مخالف.

آمریکا از ژانویه ۲۰۱۷ که دوره ماموریت جان امرسون در آلمان خاتمه یافت سفیر جدیدی به برلین نفرستاده بود. رئیس جمهور ایالات متحده حدود هشت ماه پیش ریچارد گرنل را به عنوان جانشین امرسون معرفی کرد اما مخالفت با اعزام او به برلین، به خصوص در میان سناتورهای حزب دموکرات زیاد بود.

ریچارد گرنل از مشاوران ترامپ و سخنگوی پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد است. یکی از علت‌های مخالفت شماری از سناتورها با او اظهارات زن‌ستیزانه عنوان می‌شود. گرنل همچنین از کسانی است که نامش در ماجرای دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده مطرح شده است.

در ماه‌های گذشته بسیاری از اعضای کنگره آمریکا، از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بر این نظر تاکید می‌کردند که پست سفیر ایالات متحده در یکی از کشورهایی که از متحدان مهم واشینگتن محسوب می‌شود نباید بیش از این خالی بماند.

گفته می‌شود که رئیس جمهور ایالات متحده در روزهای گذشته سناتورهای آمریکایی را برای تعیین تکلیف گزینه پیشنهادی خود برای ریاست سفارت‌خانه این کشور در برلین، پیش از حضور آنگلا مرکل در کاخ سفید در روز جمعه (هفتم اردیبهشت/ ۲۷ آوریل) تحت فشار قرار داده است.

ریچارد گرنل، از نخستین و پروپا قرص‌ترین حامیان دونالد ترامپ به شمار می‌رود. پشتیبانی گرنل از ترامپ از ابتدای ورود او به مبارزات انتخابات ریاست جمهوری و زمانی آغاز شد که هنوز بسیاری از اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه به کاندیداتوری دونالد ترامپ روی خوش نشان نمی‌دادند.

سفیر جدید آمریکا در برلین، همسو با ترامپ بارها از توافق هسته‌ای با ایران به شدت انتقاد کرده و علیه جمهوری اسلامی موضع گرفته است. او پس از حمله مشترک موشکی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به هدف‌هایی در سوریه در یک پیام توئیتری نوشته بود که آلمان نیز می‌بایست در این حمله مشارکت می‌کرد.

ریچارد گرنل در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده اما به آموزه‌های مسیحیت و رفتن به کلیسا چندان پایبند نیست. این سیاستمدار ۵۱ ساله از سال‌های پایانی دهه ۹۰ قرن بیستم، به طور آشکار از تمایلات همجنس‌خواهانه خود دفاع کرده و از حامیان قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان است.

سال گذشته و زمانی که خبر معرفی ریچارد گرنل به عنوان سفیر آمریکا در برلین رسانه‌ای شد شبکه خبری "سی‌ان‌ان" او را "دیپلماتی با سابقه در زمینه تحریم‌های ایران" معرفی کرد.

کد خبر 403861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار