همشهری آنلاین: نگارخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز فرهنگی هنری در روزهای بهاری میزبان هنردوستان هستند.

به گزارش ایسنا، افرادی که این روزها برای بازدید از «لوور کوچک» به موزه ملی ایران می‌روند، می‌توانند تماشاگر  ۱۸ عکس عباس کیارستمی از فضاهای خلق شده و بازدیدکنندگان موزه لوور، باشند. این عکس‌ها از این کارگردان و عکاس فقید در کنار دیگر آثار این موزه مطرح جهانی روی دیوارهای موزه ملی به نمایش گذاشته شده‌اند.

این مجموعه عکس، نماهایی هستند که کیارستمی در بازدیدهای متعددش از موزه لوور فرانسه در سال‌های ١٩٩٦ تا ٢٠١٢ میلادی در تالارهای نقاشی و مجسمه‌های موزه لوور ثبت کرده است.

همچنین یکی از آثار انتخاب شده از موزه‌ی لوور برای نمایش در موزه‌ی ملی ایران، نمایش یکی از آثار «رامبراند»، نقاش مشهور هلندی از قرن هفدهم میلادی است که به مدت چهار ماه در موزه‌ی ملی ایران به نمایش درآمده است.

نمایشگاه «لوور در تهران» منتخبی از آثار موجود در سالن‌های اصلی موزه لوور است که به دنبال تبادلات فرهنگی بین ایران و فرانسه  تا  ١٨ خرداد ماه سال آینده در تهران و موزه ملی ایران در خیابان ۳۰ تیر برپاست.

گالری کاما

احمدرضا احمدی نامی آشنا در عرصه ادبیات است که می‌خواهد آثاری از نقاشی‌های خود را نیز به نمایش بگذارد. او درباره رجوعش به نقاشی می‌گوید این یک «تصمیم ناگهانی» بود. قرار است ۴۰ تا ۴۵ اثر از نقاشی‌های احمدی در گالری «کاما» به معرض دید گذاشته شود.

این نمایشگاه با نام «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود» ساعت ۱۷ روز جمعه ۷ اردیبهشت در گالری کاما با حضور چهره‌های ادبیات، هنرهای تجسمی و سینما افتتاح می‌شود. علاقه‌مندان برای حضور در این نمایشگاه می‌توانند به آدرس خیابان پاسداران، گلستان دهم پلاک ۴۴ طبقه دوم گالری کاما مراجعه کنند.

گالری ایده

نمایشگاه بین‌المللی دعوتی پوستر به مناسبت روز جهانی طراحی گرافیک با آثاری از چهره‌های شناخته شده طراحی، جمعه ۷ اردیبهشت‌ماه در گالری «ایده» افتتاح می‌شود. در این نمایشگاه تعداد ۵۸ پوستر مدعو از هنرمندان ایرانی و خارجی به نمایش درمی‌آید.

این نمایشگاه جمعه ۷ اردیبهشت‌ماه (۲۷ آوریل روز جهانی گرافیک) ساعت ۱۷ در گالری ایده واقع در خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، خیابان هجدهم، پلاک ۲۶ افتتاح و همه روزه تا ۱۱ اردیبهشت‌ماه میزبان علاقه‌مندان به هنر است.

گالری فردا

گالری «فردا» میزبان آثار نقاشی مریم محبوب، هنرمند جوانی خواهد شد که یک ماه پیش از عید در اثر سانحه نصادف درگذشت. در این نمایشگاه ۱۲ اثر از این هنرمند و نیز ۳ اثر نیمه تمام که قرار بود برای همین نمایشگاه آماده کند به نمایش درخواهد آمد تا آخرین آرزوی این هنرمند ۳۰ ساله رنگ واقعیت به خود بگیرد.

این نمایشگاه از هفتم اردیبهشت ماه تا سیزدهم این ماه در گالری فردا برپا خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری فردا واقع در خیابان کریمخان زند، زیر پل کریم‌خان، خیابان حسینی، کوچه اعرابی ۶، پلاک ۲ واحد ۲ مراجعه کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن ۸۶۰۷۲۶۰۲ تماس بگیرند. گالری روزهای پنجشنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ میزبان بازدیدکنندگان است.

گالری ژاله

نمایشگاه انفرادی نقاشی حسام صفایی فرد با عنوان «۲۸۸۵ روز» در گالری «ژاله» برگزار خواهد شد. حسام صفایی فرد در این مجموعه از آثارش عموما از رنگ سفید و همینطور از کلاژهای پارچه و چوب استفاده کرده است. او در خلق نقاشی‌هایش به ۲۸۸۵ روز جنگ ایران و عراق توجه داشته است و آن‌را در فضایی انتزاعی و با رنگ سفید نقاشی کرده است. 

نمایشگاه انفرادی نقاشی حسام صفایی فرد با عنوان «۲۸۸۵ روز» از هفتم تا ۲۱ اردیبهشت در گالری ژاله میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. گالری ژاله در خیابان کریم خان، خیابان ایرانشهر٬ کوچه نوشهر، پلاک ۳ واقع شده است. گالری روزهای شنبه تعطیل است.

شهر کتاب فرشته

نمایشگاه انفرادی نقاشی «باتیک» با مجموعه آثاری از مهرآسا غیبی از روز جمعه هفتم اردیبهشت ماه در گالری شهر کتاب فرشته برگزار می‌شود.

درباره‌ی این نمایشگاه آمده است: باغ و بوستان و درخت سرو که در هنرهای اصیل ایرانی نمایانگر هویت اقوام مختلف است، از دیرباز مورد توجه هنرمندان از هر قوم در ایران ما بوده است و آنهایی که در هنرهای دستی خود از نماد باغ نیلوفر آبی و سرو که بن‌مایه نقوش دوره‌های مختلف تاریخی است استفاده می‌کنند، همواره در خلق آثار خود که بهشت‌گونه در قلب و مغز طراحان انواع هنرهای ایرانی مجسم می‌شود بهره می‌گیرند.

نمایشگاه نقاشی «باتیک» به مدت ۱۰ روز و تا تاریخ هجدهم اردیبهشت ماه میزبان علاقمندان در گالری فرشته واقع در خیابان دکتر شریعتی، پایین‌تر از پل صدر پلاک ۱۶۷۱ است.

گالری مریم

جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ نمایشگاهی از آثار آبرنگ سیمون آیوازیان در گالری مریم برگزار می‌شود. در این نمایشگاه ۱۷ اثر آبرنگ با رویکرد مناظری از طبیعت و نماهای مناظر شهری به نمایش در می‌آید.

از آیوازیان تاکنون نمایشگاه‌های متعدد انفرادی و جمعی در زمینه آبرنگ و عکاسی برگزار شده است. در کنار آثار آیوازیان چند اثر از سپیده بابازاده نیز به نمایش در می‌آید. این نمایشگاه تا ۱۷ اردیبهشت برپا است. ساعت بازدید نمایشگاه ۱۱ تا ۱۹ است.

گالری ساربان

 نمایشگاه نقاشی‌های سوگند نبی با عنوان «یک فنجان قهوه برای آقای فرانکنشتاین»، که حاصل جستجوهای دو سال گذشته این نقاش با تکنیک رنگ و روغن و رنگ چاپ روی بوم است، در گالری «ساربان» افتتاح شده است. این مجموعه شامل آثاری است که سوگند نبی طی سال‌های ۹۴ تا ۹۶ خلق کرده است و مانند نقاشی‌های گذشته خود از حضور فیگورهای چند تکه و کلاژ شده بهره برده است.

«یک فنجان قهوه برای آقای فرانکشتاین» تا دوشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷ در «ساربان» برپا خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه همه‌روزه به جز سه‌شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری ساربان، واقع در خیابان سهروردی شمالی، خیابان هویزه غربی، نبش شهید یوسفی، پلاک ۱۳۰ مراجعه کنند.

گالری فرمانفرما

گالری «فرمانفرما»، در اولین نمایشگاه سال ۱۳۹۷ خود به ارائه عکس‌های آلاله نوایی پرداخته است. «بی در کجایی»، عنوان این مجموعه از آثار اوست که هنرمند توانسته با ایجاد فضایی ناب، تجربیات خود را از خاطرات سفرهایش، مرور کند و جهانی فراواقعی از دریافت و احساساتش را با مخاطبین به اشتراک گذارد.

این نمایشگاه تا ۱۶ اردیبهشت ماه در گالری فرمانفرما به آدرس خیابان کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ برقرار است. این گالری از ساعت ۱۲ الی ۲۰ همه روزه به غیر از دوشنبه‌ها میزبان بازدیدکنندگان این نمایشگاه است.

گالری ایوان

نمایشگاه گروهی «سیاه و سفید» با انتخاب فریدون آو در گالری «ایوان» برگزار شده است که در آن، آثاری از عباس کیارستمی و اندی وارهول وجود دارد.

این نمایشگاه شامل آثاری از مجموعه شخصی فریدون آو است که در مدیاهای گوناگون مانند نقاشی، مجسمه و عکس خلق شده‌اند و وجه اشتراک این آثار، سیاه و سفید بودن همه آن‌ها است.

نمایشگاه «سیاه و سفید»  که با همکاری گالری دستان در حال برگزاری است تا ۱۴ اردیبهشت در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ برقرار است. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ١۶ تا ۲۰ از این آثار دیدن کنند.

گالری هپتا

مجموعه‌ای از نقاشی‌های طناز توسلی با عنوان «نگران» در گالری «هپتا» به نمایش گذاشته می‌شود. آثار این مجموعه که متشکل از ٢٠ نقاشی است، با تکنیک آکرلیک بر روی چوب و در یک ‌سال و نیم کشیده شده‌اند. این نمایشگاه تا ۱۲ اردیبهشت در گالری هپتا در معرض دید بازدیدکنندگان است و روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

گالری هپتا در خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، روبه‌روی پارک هنرمندان، بن‌بست نیکوشهر، شماره‌ سه واقع شده است.

گالری راه ابریشم

نمایشگاهی دربرگیرنده آثار پروژه «مونوکسید تهران» با محوریت آلودگی هوا، در گالری راه ابریشم برگزار شده است.

منوکسید تهران، پروژه‌ای فرهنگی و اجتماعی است که از سال ۱۳۹۱ در تهران با هدف پرداختن به موضوع آلودگی هوا شروع شده است. این پروژه شامل همکاری‌هایی با شهروندان در فضاهای عمومی تهران در راستای بالابردن سطح آگاهی و ارائه‌ی راهکارهای عملی برای مشکل آلودگی هوا در تهران، با بازتاب نظرات افراد گوناگون جامعه، از کودکان گرفته تا بزرگسالان، است.

این نمایشگاه همه روزه تا ۱۷ اردیبهشت به جز دوشنبه‌ها در گالری ابریشم پارک لاله - بلوار کشاورز، ساختمان تکنو آجر، پلاک ۲۱۰، به استثنای روزهای دوشنبه میزبان علاقه‌مندان است.

گالری تئاتر مستقل تهران

عاطفه آرانی عکاسی است که در یک پروژه به دو منطقه محروم کشور سفر کرده و به دلیل دغدغه‌ای که در حوزه زنان داشته از دو زن در روستاهای مرزی سیستان و بلوچستان و استان گلستان عکاسی کرده است که نتیجه آن را در قالب نمایشگاهی به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه «زن‌ماندگی»  تا ۱۵ اردیبهشت (به غیر از روزهای شنبه) در گالری تئاتر مستقل تهران به نشانی چهارراه ولیعصر، خیابان رازی میزبان علاقه‌مندان است.

کد خبر 403854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =