چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: ونیز، از مشکلات زیادی رنج می‌برد، مشکلاتی که به زودی شاید چهره گردشگری این شهر را دگرگون کند.

ونیز در حال بررسی دریافت عوارض از گردشگران

ونیز، شهری که سالانه مقصد میلیون‌ها گردشگر است، از مشکلات زیادی رنج می‌برد، مشکلاتی که به زودی شاید چهره گردشگری این شهر را دگرگون کند. طرح‌هایی چون پرداخت عوارض و عدم اجازه اقامت شبانه برای گردشگران در دست بررسی است.

به گزارش دويچه وله، مقامات ایتالیایی درصدد یافتن راهی برای ‌حل مشکلات گردشگری‌ شهر ونیز هستند. گفت‌وگوها و پیشنهادهای ارائه شده از سوی آنها موجی از بحث در شبکه‌های اجتماعی به‌راه انداخته است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی "تلگراف"، لوئیجی برونیارو، شهردار ونیز، طرحی برای دریافت عوارض از گردشگرانی که روزانه از این شهر بازدید می‌کنند، ارائه کرده است .

شهردار فعلی ونیز زمانی که به این سمت انتخاب شد، یعنی در سال ۲۰۱۵، کاهش گردشگران را از اولویت‌های ونیز برشمرد.

شهردار ونیز در گفت‌وگویی با روزنامه محلی "کوریره دل ونتو" گفت: «راه حل واضح است: آنهایی که در این شهر زندگی و کار می‌کنند و جایی برای اقامت دارند، می‌توانند بمانند و بقیه باید بروند.»

لوئیجی برونیارو در ادامه گفت: «شهردار باید این اختیار را داشته باشد تا در روزهای شلوغ شهر، ورود گردشگران را ممنوع کند. طرح‌های مختلفی به دولت پیشنهاد شده است. حالا منتظر هستیم تا آنها [دولت] تصمیم بگیرند و به ونیز کمک شود.»

پیشنهادها برای نجات ونیز درحالی طرح می‌شوند که جایگاه این شهر به عنوان میراث فرهنگی جهانی در حال غرق شدن است. جمعیت بومیان این شهر روز به روز کوچک‌تر می‌شود و جمعیت گردشگران آن بیشتر.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل، یونسکو، در سال ۲۰۱۵ تهدید کرد که اگر ونیز کشتی‌های تفریحی کروز را ممنوع نکند، این شهر را در لیست "میراث فرهنگی در خطر" قرار می‌دهد. این سرنوشت معمولا نصیب مکان‌های تاریخی‌ای می‌شود که در جنگ صدمه ‌دیده‌اند.

  • کشتی‌های بزرگ، غول‌های زیبا با مواد آلاینده

کمیته میراث جهانی "نگرانی عمیق" خود را نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت رودخانه ونیز بر اثر عبور و مرور کشتی‌های بزرگ و نفت‌کش‌ها ابراز داشته است. این کمیته می‌گوید که علاوه بر این، برنامه‌های عمرانی "تغییرات جبران‌ناپذیری" در اکوسیستم حساس این منطقه به بار آورده است؛ تغییراتی که کمیته میراث جهانی اعتقاد دارد با معماری و برنامه‌ریزی شهر تطابق ندارد.

ونیز همه ساله میزبان ۲۵ میلیون گردشگر است. مدافعان محیط زیست و فعالان حوزه گردشگری چندین سال است بر سر اینکه چگونه از این شهر محافظت کنند، جدالی بی‌پایان دارند.

کد خبر 403729

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha