همشهری آنلاین: مدیرکل محیط زیست استان تهران گفت: ۲۵ درصد زباله‌ها دارای قابلیت بازیافت و ۷۰ درصد نیز قابل تبدیل به کمپوست هستند.

به گزارش ایرنا، کیومرث کلانتری در حاشیه برنامه مردمی پاکسازی ارتفاعات پارک ملی سرخه حصار که با شعار «شعار نه به کیسه‌های پلاستیکی» برگزار شد، افزود: زباله طلای کثیف است که باید با تفکیک از مبدا آن، از ضربه زدن این طلای کثیف به محیط زیست و زندگی خود جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه 21 دستگاه دولتی درگیر مدیریت پسماند هستند، اظهار داشت: سازمان محیط زیست تنها مسئولیت هماهنگی (دبیرخانه) در این بخش را برعهده دارد و موفقیت در این زمینه مستلزم همراهی و همکاری مردم و دستگاه‌های اجرایی مسئول است.

کلانتری گفت: آلودگی هوا، پسماندها و آب‌های آلوده سطحی سه چالش عمده زیست محیطی کلانشهر تهران هستند که باید با عزمی ملی برای مقابله با این چالش‌ها تلاش کنیم.

وی افزود: برنامه امروز در پاکسازی پارک سرخه حضار یک حرکت مردمی و نمادین برای حفاظت از محیط زیست و رفع آلودگی از فضاهای عمومی و خاک برای استفاده بهینه از این موهبت الهی است.

کلانتری با اشاره به اینکه دوم اردیبهشت مصادف با روز جهانی زمین است، افزود: جامعه مصرف‌کننده و دور ریز جامعه مطلوبی نیست و از این منظر هیچ چیز دور ریختنی نیست حتی اگر بخواهیم مصرف کننده باشیم حق نداریم زباله و پسماند خود را در طبیعت رها کنیم.

به گفته وی، شعار امسال گرامیداشت هفته زمین پاک «سال بدون پلاستیک و نه به کیسه‌های پلاستیکی» است، چرا که یکی از عوامل عمده آلوده‌کننده محیط زیست، پلاستیک است.

کد خبر 403204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی